80. rocznica pierwszego masowego transportu polskich więźniów do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

fot.: pixabay.com

14 czerwca 1940 roku do obozu koncentracyjnego Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport polskich więźniów politycznych. Transport liczył 728 osób. Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

Po zakonczeniu kampanii wrześniowej niemal całkowitemu przeludnieniu uległy więzienia i areszty na Górnym Śląsku oraz w Generalnym Gubernatorstwie. Niemcy stworzyli projekt utworzenia nowego obozu koncentracyjnego w miejscu przedwojennych polskich koszar artyleryjskich w Oświęcimiu. Obóz ten w pierwszej kolejności miał być przeznaczony dla Polaków.

27 kwietnia 1940 roku Heinrich Himmler zlecił inspektorowi obozów koncentracyjnych, Richardowi Glücksowi, założenie obozu koncentracyjnego na obszarze oświęcimskich koszar. SS-Hauptsturmführerowi Rudolf Hess przejął wówczas obowiązki komendanta nowo utworzonego obozu.

20 maja 1940 roku do Oświęcimia z obozu koncentracyjnego Sachsenhausen przywieziono trzydziestu niemieckich więźniów kryminalnych. Oznaczono ich numerami obozowymi od 1 do 30, a ich zadaniem było pełnienie rolę więźniów funkcyjnych.

W czerwcu 1940 roku uformowano kontyngent z więźniów z Tarnowa, który okazał się pierwszym w historii masowym transportem do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. 728 polskich więźniów politycznych dotarło do obozu 14 czerwca. Byli to głównie członkowie ruchu oporu, przedstawiciele inteligencji aresztowani w ramach Akcji AB, studenci oraz żołnierze kampanii wrześniowej.

Rejestr więźniów politycznych KL Auschwitz otwierał numer 31, a otrzymał go architekt Stanisław Ryniak. Numer 758 należał do Ignacego Płachty zatrzymanego podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy. Więźniów od początku pobytu poddawano kwarantannie. Okres ten miał ich złamac psychicznie i fizycznie. Po kwarantannie niektórzy więźniowie pracowali przy budowaniu obozu.

Polacy przez pierwsze półtora roku funkcjonowania obozu w Oświęcimiu byli najliczniejszą grupą więźniów. W 1941 roku trafiały do obozu transporty jeńców radzieckich, a od kwietnia 1942 roku obóz Auschwitz stał się miejscem zagłady ludności żydowskiej.

Blisko 150 tysięcy Polaków zostało deportowanych do obozu Auschwitz do 1945 roku. Część z nich zginęła tutaj, a część po przewiezieniu do innych obozów. Wojnę przeżyło około 300 więźniów z pierwszego transportu do obozu Auschwitz.

K. A. źródło: prawy.pl/ pch24.pl/ RotyNiepodległości-Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *