Czesi wpisują prawo do posiadania broni do konstytucji. W Polsce szykuje się nowelizacja przepisów w sprawie dostępu do broni czarnoprochowej.

fot.: pixabay.com

Czesi wpisują prawo do posiadania broni do konstytucji, a w Polsce szykuje się nowelizacja przepisów w sprawie ograniczenia dostępu do broni czarnoprochowej.

“Senat poparł prawo do obrony życia z bronią w ręku. Propozycja trafi teraz do izby poselskiej”. Czeski Senat poparł nowelizację konstytucji, która wzmocni prawo obywateli do obrony. Karta podstawowych wolności i praw rozszerzona zostanie o prawo do obrony życia z bronią w ręku, w granicach przepisanych przez ustawę.

Dzięki nowelizacji niemożliwe będzie ograniczenie prawa do broni zarówno w drodze zwykłej ustawy, jak i ze strony władz Unii Europejskiej. Głosowanie nowelizacji zainicjował Martin Červíček, były komendant policji i senator prawicowego ugrupowania ODS. Wcześniej ponad 100 tysięcy obywateli Czech podpisało się pod petycją na rzecz przyjęcia nowelizacji. Projekt uzyskał poparcie 41 z 69 głosujących senatorów. Teraz czeka na glosowanie w izbie poselskiej.

Tymczasem wiele wskazuje na to, że rząd w Polsce może planować jeszcze bardziej radykalne rozbrojenie narodu. Polscy obywatele mają dostęp jedynie do broni czarnoprochowej, chociaż i to niedługo może się zmienić.

W Polsce całkowicie legalna jest broń czarnoprochowa. Pełnoletni obywatele mogą ją stosunkowo łatwo nabyć nawet przez Internet, a jedynymi ograniczeniami są zakaz używania broni poza strzelnicami oraz przenoszenia jej załadowanej.

TVP próbując wzbudzić strach 20 kwietnia wyemitowała zmanipulowany materiał, w którym widzowie zostali poddani działaniu propagandy, jakoby ludzie ginęli od kul wystrzelonych z broni, którą legalnie można kupić w Internecie”. Tymczasem w Polsce w ciągu ostatnich czternastu lat miało miejsce zaledwie 18 postrzeleń zakończonych skutkiem śmiertelnym bądź poważnym zranieniem człowieka.

Jak widać Czesi mają zupełnie inne podejście do tematu uzbrojenia. Czeski rząd ma zaufanie do swoich obywateli i nie uważa, że posiadając broń zaczną oni masowo do siebie strzelać. Zgoła odmienne zdanie o Polakach ma najwyraźniej rząd PiS.

K. A., źródło: Centrum Obserwacji Mediów Stowarzyszenia KoLiber/ nczas.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *