Koncern farmaceutyczny AstraZeneca podpisał z czterema państwami umowę na dostawę szczepionki przeciwko koronawirusowi.

fot.: pixabay.com

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca podpisał z Holandią, Niemcami, Włochami oraz Francją umowy na dostawę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Według agencji prasowej Reutera firma planuje pierwsze dostawy preparatu jeszcze przed końcem 2020 roku. Umowa dotyczy do 400 milionów dawek szczepionki AZD1222, której koncepcję opracowali badacze Uniwersytetu w Oksfordzie.

„Mamy nadzieję, że dzięki naszemu europejskiemu łańcuchowi dostaw, który wkrótce rozpocznie produkcję, szczepionka będzie szeroko i szybko dostępna” – poinformował dyrektor generalny Pascal Soriot.

Szczepionka znajduje się obecnie w fazie testów

Szczepionka AZD1222 przeszła teraz do późnej fazy (II / III) badań klinicznych. Testy prowadzone są u ponad 10 000 osób z całej Wielkiej Brytanii. Jeśli preparat okaże się bezpieczny i skuteczny, będzie produkowany zgodnie z niniejszą umową.

Włoski minister zdrowia Roberto Speranza poinformował na swoim profilu Facebook, że szczepionka znajduje obecnie się w faze eksperymentalnej, która powinna zakończyć się jesienią.

Preparat musi zostać poddany wielokierunkowemu testowaniu. Firma AstraZeneca chciałaby jednak rozpocząć produkcję nie czekając na wyniki badań. W ten sposób chce zgromadzić zapas preparatu, by “zaspokoić choć część ogromnego zapotrzebowania, które może się pojawić”. Przypomnijmy, że osoby odpowiedzialne z ochronę zdrowia w wielu krajach zapowiadają na jesień drugą falę zachorowań, a wraz z nią możliwy powrót przymusu przestrzegania zasad reżimu sanitarnego.

Do sprawy szczepionki odniosł się również niemiecki minister zdrowia, Jens Spahn. „Wiele krajów na świecie ma już zabezpieczone szczepionki, a Europa jeszcze nie. Szybkie skoordynowane działanie grupy państw członkowskich stworzy wartość dodaną dla wszystkich obywateli UE w czasie tego kryzysu”.

W piątek Komisja Europejska otrzymała od rządów UE mandat polityczny do negocjowania w ich imieniu wspólnych zakupów szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Stella Kyriakides, komisarz UE do spraw zdrowia wystosowała apel do krajów członkowskich, aby nie podejmowały samodzielnych inicjatyw dotyczących wspólnych zakupów. Według Agencji Reutera, jednostronne rozmowy mogłyby osłabić pozycję negocjacyjną całej UE oraz wspólną strategię do tej kwestii. Trwają także rozmowy z firmami farmaceutycznymi, aby szczepionki nie były drogie.

Według opinii Kyriakides szczepienia są kluczowym elementem taktyki walki z “pandemią”. “Będzie to jedyna prawdziwa strategia wyjścia z kryzysu. Szczepionka dostępna dla wszystkich w Europie i na całym świecie. Żaden region świata nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będziemy bezpieczni”.

Podsumowując, szczepionki jeszcze nie wyprodukowano, nie zakończono badań nad jej skutecznością ani nie wykluczono jej potecjalnej szkodliwości. Pomimo to, UE będzie prawdopodobnie próbowała wpłynąć na przebieg procedur związanych ze szczepieniami w poszczególnych krajach członkowskich.

Kto stoi za finansowaniem produkcji szczepionek AZD1222?

Na uwagę zasługuje fakt, iż koncern AstraZeneca podjął współpracę z międzynarodowymi organizacjami na rzecz dostępności szczepień GAVI oraz CEPI. Organizacje te są dotowane przez Billa Gatesa. CEPI zainwestuje w firmę AstraZeneca do 383 milionów dolarów. Finansowanie ma wspomóc techniczny transfer technologii produkcji szczepionek do zakładów produkcyjnych w Europie. W ten sposób otworzą się dodatkowe możliwości produkcyjne dla tej szczepionki. Koncern otrzymał także bezpośrednie wsparcie w postaci 750 milionów dolarów od Fundacji Billa i Melindy Gates.

Unijną strategię w sprawie szczepionek przeciwko koronawirusowi zaprezentuje w tym tygodniu Komisja Europejska.

K. A., źródło: wnp.pl/PAP/cepi.net/money.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *