Doradca techniczny Billa Gatesa i Microsoftu ostrzega przed paszportami biometrycznymi ID2020

Fot.: gatesnotes.com

Elizabeth Renieris, doradca techniczny projektu ID2020, który ma na celu dostarczenie tożsamości cyfrowej miliardom ludzi, zrezygnowała ze stanowiska. Uważa ona, że „paszport biometryczny” stwarza zagrożenia w zakresie swobód obywatelskich.

ID2020 to projekt realizowany z koncernami farmaceutycznymi oraz ze Światowym Sojuszem na Rzecz Szczepień i Uodporniania GAVI (Global Alliance for Vaccinations and Immunisation) Billa i Melindy Gatesów. Doradca techniczny przedsięwzięcia, Elizabeth Renieris, zrezygnowała ze współpracy w komitecie, gdyż uważa, że „paszport biometryczny” stwarza zagrożenie w zakresie swobód obywatelskich. Podkreśliła ona, że wprowadzenie takich przepustek może zakłócać prywatność ludzi, wolność zrzeszania się, zgromadzeń i przemieszczania się, a to będzie miało poważne konsekwencje dla naszych podstawowych praw człowieka i swobód obywatelskich.

Dyrektor wykonawcza ID2020 Dakota Gruener wydała oświadczenie, w którym podkreśliła, że technologia nie będzie panaceum na pandemię. „Konsekwentnie twierdzimy, że technologii nie należy postrzegać jako panaceum, jeśli chodzi o rozwiązanie tej pandemii. Rozwiązaniom technologicznym muszą towarzyszyć solidne, dopasowane do celu ramy zaufania oraz działania legislacyjne i regulacyjne, aby zapewnić ich etyczne wdrożenie i przejrzystość. Powinny być one opracowane w drodze otwartego i integracyjnego procesu publicznego, który obejmuje wybranych urzędników, urzędników zdrowia publicznego, technologów, pracodawców oraz sprawiedliwość społeczną i obrońców cyfrowego prawa do prywatności” – napisała Gruener.

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: biometricupdate.com/coindesk.com/nczas.com/dw.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *