Norwegia likwiduje aplikację do śledzenia kontaktów społecznych w obliczu pandemii Covid-19. Decyzja ma związek z ochroną prywatności jej użytkowników

Fot.: pixabay

Norweski Urząd Ochrony Danych (Datatilsynet) wydał decyzję w sprawie tymczasowego zakazu przetwarzania danych osobowych przez aplikację Smittestopp. Informację tę podał Instytut Zdrowia Publicznego (FHI). Zgromadzone dotychczas dane, od 16 czerwca, będą usuwane.

Aplikację Smittestopp uruchomiono w Norwegii 16 kwietnia 2020 roku. Służy ona do cyfrowego monitorowania rozprzestrzeniania się koronawirusa na terenie kraju. 12 czerwca br. Urząd Ochrony Danych wydał decyzję w sprawie tymczasowego zakazu przetwarzania danych osobowych przez tę aplikację. Z przeprowadzonych analiz wynika, że Smittestopp za bardzo ingeruje w prywatność użytkowników, gdyż gromadzi dużą ilość danych osobowych, częściowo o charakterze wrażliwym.

Obecnie, według Instytut Zdrowia Publicznego, w Norwegii tygodniowo wykrywanych jest od 20 do 50 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. FHI obawia się jednak drugiej fali zachorowań i uważa, że aplikacja powinna być w dalszym ciągu wdrażana. Dane z 3 czerwca br. informują, że norweski Instytut Zdrowia Publicznego ma dostęp do danych niemal 600 tysięcy aktywnych użytkowników. Natomiast, 1,6 miliona osób pobrało aplikację.

Na 19 czerwca zaplanowano rozmowy przedstawicieli FHI i pracowników Urzędu Ochrony Danych. Spotkanie ma dotyczyć kwestii związanych z używaniem aplikacji Smittestopp.

Norweska aplikacja została zawieszona jeszcze przed opublikowaniem raportu organizacji pozarządowej Amnesty International dotyczącego jej używania. W dokumencie wskazano, że spośród wielu podobnych programów obecnie szeroko wykorzystywanych na świecie do walki z epidemią, Smittestopp stwarza bardzo wiele zagrożeń dla prywatności użytkowników. Zdaniem Amnesty International aplikacja pozwala na “śledzenie lokalizacji niemal w czasie rzeczywistym”.

W Polsce od 9 czerwca 2020 roku można korzystać z rządowej aplikacji ProteGO Safe. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji korzysta z niej już ponad 150 tysięcy osób.

Aplikacja ProteGO Safe powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Może skutecznie zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jest jednak jeden warunek: powinno z niej korzystać możliwie najwięcej osób. Dlatego zachęcamy: pobierz i korzystaj z aplikacji ProteGO Safe. Wszystko w Twoich rękach” – poinnformowano na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji.

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: mojanorwegia.pl/wnp.pl/cyberdefence24.pl/wnet.fm/Ministerstwo Cyfryzacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *