Polska krajem antysemickim według raportu Departamentu Stanu USA

fot.:pixabay.com

W raporcie o przestrzeganiu wolności religijnej na świecie w 2019 r., przygotowanym przez amerykański Departament Stanu, wyjątkowo mocno zaakcentowano polski antysemityzm – informuje “Rzeczpospolita”.

Departament Stanu USA twierdzi, że w Polsce przybiera na sile zjawisko „antysemityzmu”. Jako argument przytacza m. in. wypowiedzi polityków o sprawie restytucji mienia żydowskiego oraz wyniki badań przeprowadzonych przez ADL. Raport dotyczy wszystkich krajów i jest publikowany co roku.

Tym razem Polsce poświęcono sporo uwagi w raporcie. Zostaliśmy zestawieni razem z innymi państwami, w których rzekomo rozwija się „antysemityzm”. Jednym z zarzutów stawianym Polakom jest krytyczne wypowiadanie się na temat żydowskich roszczeń majątkowych. Mają to potwierdzać słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz premiera Morawieckiego, odnoszące się do kwestii wypłaty odszkodowań za II wojnę światową.

Oto ubiegłoroczna wypowiedź Jarosław Kaczyńskiego, która trafiła do raportu o przestrzeganiu wolności religijnej na świecie w 2019 roku.

„Pozostanie PiS u władzy jest gwarancją, że Polska nie będzie płacić za niemieckie zbrodnie”.

Amerykanie umieścili rownież w dokumentacji informacje o incydentach, takich jak palenie kukły Judasza w Prudniku. Na ocenie naszego kraju zaważyły także analizy żydowskiej Ligi Przeciwko Zniesławieniu (ADL) potwierdzające wysoki poziom antysemityzmu w Polsce.

Polakom zarzuca się nie tylko antysemityzm

W części raportu opisującej sytuację Polski można przeczytać o aktach agresji wobec katolickich księży. Jest wzmianka o ataku nożownika na księdza Ireneusza Bakalarczyka we Wrocławiu.

W raporcie czytamy, że „poziom antysemityzmu pozostaje relatywnie wysoki, szczególnie w Internecie”.

Amerykanie uważają, że polscy politycy pozwalają sobie na niestosowne komentarze. „Przywódcy partii rządzącej wydawali w ciągu roku oświadczenia, które przez grupy żydowskie i innych obserwatorów zostały skrytykowane jako niedelikatne. Niektórzy parlamentarzyści opozycji dokonywali antysemickich uwag”.

O jakich „niestosownych” i „niedelikatnych” wypowiedziach wspomnieli twórcy raportu?

Mowa o słowach premiera Mateusza Morawieckiego, że wypłata odszkodowań związanych z II wojną światową przez Polskę byłaby „pośmiertnym zwycięstwem Hitlera”. W dokumentacji znajduje się także wypowiedź Stanisława Tyszki. Poseł Kukiz15 oznajmił, że „polski rząd już nawet nie jest na kolanach, ale leży plackiem przed USA i Izraelem”.

Niedawno portal informacyjny Walla! News wspomniał o Polsce powołując się na raport stowarzyszenia “Nigdy więcej”, walczącego ze zjawiskiem antysemityzmu, ksenofobii i rasizmu. “Wybuch koronawirusa spowodował, że antysemityzm znalazł się w sercu dyskursu tego kraju. Żydów oskarża się o dystrybucję koronawirusa dla zysku pieniężnego. Niepokój stanowi żyzny grunt dla teorii spiskowych, takich jak Protokoły Mędrców Syjonu“.

www.jta.org

Nasuwa się pytanie czy mówienie o polityce Izraela jest antysemityzmem oraz jaki jest cel organizacji żydowskich w tworzeniu tego typu rankingów i opracowań. Być może chodzi o dokonanie zmiany wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.

Raport sporządzony przez amerykańską dyplomację może stanowić element nacisku na Polskę i przygotowywanie gruntu pod realizację ustawy 447. Departament Stanu przy pomocy tej ustawy zobowiązał się do wsparcia żydowskich organizacji w uzyskaniu mienia bezdziedzicznego po Żydach, którzy byli ofiarami II wojny światowej.

Warto pamiętać, że dzięki filosemickiej polityce naszego rządu w ostatnich latach polska ambasada w Izraelu wydała Żydom rekordową ilość paszportów. Pomimo, iż Polska jest rzekomo bastionem antysemityzmu, wielu Żydów wciąż chciałoby się tutaj osiedlać.

Co ciekawe, lista najbardziej antysemickich wydarzeń w roku 2019, autorstwa Centrum Szymona Wiesenthala, nie obejmuje naszego kraju.

K. A., źródło: autonom.pl/rp.pl/dzienniknarodowy.pl/dorzeczy.pl/news.walla.co.il

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *