Tematem rozmów Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem ma być rozszerzanie współpracy w obszarze energetyki jądrowej

fot.:pixabay.com

Prezydent Andrzej Duda przed wylotem do Stanów Zjednoczonych na spotkanie z prezydentem Trumpem wielokrotnie podkreślał znaczenie sojuszu polsko-amerykańskiego.

W kontekście dzisiejszej wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, „Rzeczpospolita” zwraca uwagę na wątek dotyczący energetyki jądrowej. Jednym z tematów rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie ma być rozszerzanie współpracy w obszarze energetyki. Jak podaje RMF FM, Amerykanie będą chcieli sprzedać Polsce elektrownię jądrową.

Dziennik „Rzeczpospolita” podaje, że na spotkanie prezydentów Polski i USA miała nalegać amerykańska firma, licząca na kontrakt jądrowy na polskim rynku.

Rzeczpospolita zwraca uwagę, że wśród krążących w środowisku branży energetycznej spekulacji „na spotkanie polskiego prezydenta w Białym Domu miała nalegać amerykańska firma Westinghouse”. Firma ta liczy na kontrakt jądrowy na polskim rynku. Po stronie polskiej istnieje jednak problem z dopięciem finansowania projektu budowy elektrowni. Dodatkowo, rząd nie doszedł do porozumienia w kwestii tego, czy lepsza byłaby budowy wielkich bloków energetycznych, czy wariant większej liczby małych reaktorów jądrowych.

Zdaniem gazety, „wiele wskazuje jednak na to, że do konkretów dotyczących np. budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej nie dojdzie”. W składzie delegacji towarzyszącej prezydentowi podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych nie ma Piotra Naimskiego, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, ani ministra klimatu Michała Kurtyki. Zabrakło również wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Przyszłość polskiej energetyki atomowej jest wciąż niepewna

Z projektu wycofała się Polska Grupa Energetyczna. Przedtem zakładano, że ciężar realizacji projektu będzie w głównej mierze spoczywał na polskich spółkach energetycznych i paliwowych. Wojciech Dąbrowski, prezes PGE mówił, że „to decyzja polityczna”, a jego Grupa nie udźwignie takiej inwestycji.

Zdaniem Dąbrowskiego to powinien być projekt rządowy, który realizowałaby spółka wydzielona z Grupy podlegająca Skarbowi Państwa. Według prezesa, należałoby również znaleźć strategicznego i finansowego inwestora. PGE ma doprowadzić projekt jedynie do końca etapu wydania decyzji lokalizacyjnej i środowiskowej, nad czym trwają obecnie prace.

Projekt polityki energetycznej państwa do 2040 r. zakłada, że w latach 2031–2035 inwestycje w tym obszarze pochłoną około 52 mld zł. Łączny koszt inwestycji w energetykę jądrową o mocy 6–9 GW ma wynieść 100–135 mld zł.

Pierwszy blok jądrowy miałby zostać uruchomiony w 2033 roku. Następne – w 2-3 letnich odstępach (docelowo ma być ich 5). Wyznaczony przedział czasu jest nieprzypadkowy, gdyż ma się zbiegać się z wycofywaniem z użytku starych elektrowni, zwłaszcza na węgiel brunatny.  Minister klimatu Michał Kurtyka, wystosował niedawno list do KE z prośbą o uwzględnienie energetyki jądrowej w unijnych planach.

Nieoficjalnie mówi się też o ogłoszeniu zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce

W Polsce ma się pojawić dwa tysiące żołnierzy USA, a także 30 samolotów F-16. Ma zostać również dojść do podpisania porozumienia Defence Cooperation Act, czyli dokumentu regulującego zasady, na jakich Amerykanie będą przebywać w naszym kraju.

Zasady te mogą wzbudzać kontrowersje. “DGP” pisze, że żołnierze USA będą mieli immunitet daleko wykraczający poza zasady obowiązujące, np. w Niemczech czy Japonii, gdzie również stacjonuje wojsko USA. Warszawa miałaby także wziąć na siebie znaczną część finansowania zwiększonej obecności amerykańskich sił. W opinii „DGP” do Polski przeniesione zostanie również Dowództwo V Korpusu US Army z Kentucky.

“DGP” poinformował również, że Polsce przekazanych zostanie pięć używanych samolotów transportowych C-130 Hercules. Samoloty są nowsze niż użytkowane przez nasze siły powietrzne.

K. A., źródło: prawy.pl/kresy.pl/rp.pl

 

23 thoughts on “Tematem rozmów Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem ma być rozszerzanie współpracy w obszarze energetyki jądrowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *