Ogromne różnice między tegorocznymi i zeszłorocznymi wynikami konkursu matematycznego. „Nie mam wątpliwości, że uczniowie nie pisali „Kangura” samodzielnie”

Fot.: pixabay

Tegoroczny konkurs matematyczny „Kangur” został przeprowadzony zdalnie. Taka decyzja Towarzystwa Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych została wymuszona przez pandemię koronawirusa. W porównaniu z ubiegłym rokiem różnice w wynikach są ogromne. Dotyczy to każdej kategorii wiekowej.

Kangur” matematyczny wywodzi się z Australii i jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów matematycznych. W Polsce przeprowadzany jest od 1992 roku. Testy sprawdzają przede wszystkim umiejętność logicznego myślenia oraz twórczego zastosowania matematyki. Co roku udział w nim bierze około 300 tysięcy uczestników.

O tegorocznych wynikach konkursu jako pierwsza napisała „Gazeta Wyborcza”. Okazało się, że w porównaniu z ubiegłym rokiem różnice w wynikach są ogromne. W 2020 roku aż 3152 polskich ośmiolatków (z klas pierwszych i drugich) rozwiązało zadania bezbłędnie, w 2019 jedynie 8. W ubiegłym roku maksymalną liczbę punktów w kategorii Maluch (trzecie-czwarte klasy) uzyskało 16 uczniów, w tym roku aż 872. W 2019 roku w kategorii Beniamin (piąte-szóste klasy) maksymalną ilość punktów zdobyło 24 uczniów, natomiast w tym roku 628.

– Patrzę na te wyniki i jest mi przeraźliwie smutno. Nie mam wątpliwości, że uczniowie nie pisali „Kangura” samodzielnie. Kolosalne różnice pomiędzy wynikami z tego i z ubiegłego roku nie mogą być przypadkiem – powiedział w rozmowie z Gazetą Wyborczą” matematyk Marek Gaweł z XVIII LO w Krakowie.

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: Gazeta Wyborcza/wiadomosci.gazeta.pl/tvn24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *