Polska podpisze z USA umowę na budowę elektrowni atomowej

fot.: upi.com

W Polsce powstanie elektrownia atomowa. Polska podpisze z USA umowę w tej sprawie.

Prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Donaldem Trumpem poinformował:

„W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa pomiędzy rządami Stanów Zjednoczonych i Polski, która umożliwi podjęcie prac projektowych związanych z projektem wprowadzenia konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii elektrycznej w naszym kraju”.

Dodał również, że „podmioty, które będą brały w tym udział w tej chwili są wytypowane, uzgodnienia są daleko posunięte”.

Negocjacje ze strony polskiej prowadzi minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że umowy można się spodziewać w najbliższym czasie.

Wcześniej prezydent Trump zaznaczył, że „Stany Zjednoczone pracują nad ukończeniem umów, aby umożliwić rozwój polskich elektrowni atomowych”. Wspomniał również o zakupach amerykańskiej technologii.

Duda podziękował prezydentowi Stanów Zjednoczonych za wkład finansowy w Fundusz Trójmorza.

„Prezydent Trump zainteresował się Funduszem Trójmorza już od jakiegoś czasu jako elementem umożlwiającym rozwijanie tej współpracy”. Prezydent Polski wyraził także wdzięczność za aktywność i „docenienie współpracy, która w ramach Unii Europejskiej odbywa się w Europie Środkowej pomiędzy naszymi krajami”.

Zwróćmy uwagę, że w ostatnich kilku latach kilkukrotnie padały zapowiedzi ścisłej współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej pomiędzy USA a Polską.

W czerwcu 2019 roku zostało podpisane memorandum o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską.

W lutym 2020 roku do USA poleciała delegacja polskiego rządu, w której uczestniczyli: Piotr Naimski pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej i minister klimatu Michał Kurtyka. Rozmawiali z amerykańskim ministrem energetyki oraz urzędnikami Departamentu Stanu.

“Decyzje, które będą podejmowane w ciągu najbliższego roku, będą dotyczyły dostawcy technologii, schematu finansowania. To będą kluczowe decyzje przesądzające o kształcie programu” relacjonował Piotr Naimski.

Dwie firmy amerykańskie mają własne technologie jądrowe, które mogłyby uczestniczyć w polskim programie jądrowym. Jedną z nich jest koncern GE posiadający reaktor ABWR. Koncern ten jest jednak zainteresowany sprzedażą technologii. Drugą firmą jest czyli Westinghouse dysponujący reaktorem AP 1000. To własnie ta firma naciskała na rozmowy o współpracy pomiędzy USA a Polską  w zakresie budowy elektrownii.

W Stanach Zjednoczonych powstają obecnie dwa reaktory AP 1000, bloki Vogtle 3 i 4, które mają rozpocząć działalność odpowiednio w 2021 r. i 2022 r.

Westinghouse nie ma w tej chwili innych kontraktów na budowę elektrowni jądrowych. Elektronie jądrowe budują także firmy rosyjskie oraz chińskie Chiny.

Westinghouse nie będzie raczej w stanie pomóc finansowo w budowie elektrowni jądrowej w naszym kraju. Amerykańskie agencje rządowe mogłyby zapewnić finansowanie, jednak zgodnie obowiązującymi w USA regulacjami rząd nie ma żadnych możliwości bezpośredniego inwestowania w zagraniczne projekty jądrowe.

Polska nie ma jeszcze nawet wybranej lokalizacji powstania elekrowni jądrowej

Spółka PGE EJ 1 prowadzi od kilku lat badania lokalizacyjne i środowiskowe, określające w jaki sposób elektrownia będzie oddziaływać na środowisko i zdrowie ludzi oraz w jaki sposób uwarunkowania środowiskowe mogą wpływać na bezpieczeństwo funkcjonowania elektrowni.

Analizy prowadzone są w lokalizacjach „Lubiatowo-Kopalino” i „Żarnowiec” w województwie pomorskim. Wyniki badań będą podstawą do sporządzenia Raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko i Raportu Lokalizacyjnego.

Już w 2012 r. w Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego samorząd uwzględnił budowę elektrowni jądrowej

Oficjalnie nie jest powiedziane jaka polska firma będzie odpowiadać za realizację programu jądrowego. Wojciech Dąbrowski prezes PGE powiedział, że PGE nie udźwignie finansowania projektu atomowego. Możliwe zatem, że odpowiedzialność za program jądrowy będzie spoczywała na spółce PGE EJ1, która została powołana w tym celu. Udziałowcami spółki są polskie grupy energetyczne.

K. A., źródło: naszapolska.pl/PAP/wnp.pl

2 thoughts on “Polska podpisze z USA umowę na budowę elektrowni atomowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *