Za 10,9 miliarda dolarów koncern Bayer rozwiązuje problem glifosatu.

fot.: pixabay.com

Bayer zapłaci ponad 10 miliardów dolarów na zaspokojenie roszczeń z tytułu zachorowań na raka wywołanego Roundupem.

Niemiecki koncern chemiczny Bayer jest bliski ugody o wartości 10,9 miliardów dolarów w sprawie dotyczącej preparatu chwastobójczego zawierającego substancję glifosat.

Według niemieckiej gazety ekonomicznej “Handelsblatt”, w najbliższych dniach rada nadzorcza spółki ma toczyć rozmowy w sprawie zawarcia ugody. Rzecznik firmy Bayer odmówił komentarza do tej sprawy.

Problemy z glifosatem są efektem wchłonięcia przez Bayer koncernu Monsanto

W 2018 niemiecki koncern Bayer przejął amerykańskiego producenta środków chemicznych oraz dostawcy ziarna Monstanto za 63 mld dol. Od tamtego momentu zaczęły się problemy Bayeru z glifosatem. Bayer stał się następcą prawnym amerykańskiej spółki.

Jedni zarabiają na truciu, a drudzy na leczeniu skutków ubocznych działania tego związku

Glifosat, aktywny składnik niektórych nieselektywnych herbicydów, w tym Roundupu, budzi kontrowersje. Naukowcy uważają, że jest substancją prawdopodobnie rakotwórczą dla ludzi. Europejska Agencja Chemikaliów w 2017 roku podtrzymała, że glifosat silnie uszkadza oczy. Jest również niebezpieczny dla organizmów wodnych.

W Stanach Zjednoczonych toczy się obecnie 85 000 sporów dotyczących bezpieczeństwa związanego z glifosatem. Sprawy te powinny zostać zostać rozstrzygnięte w ciągu najbliższego miesiąca. To właśnie na zaspokojenie tych ewentualnych roszczeń Bayer przygotował sobie fundusz.

Specjaliści oceniają, iż wypłata odszkodowań i ugoda byłaby dla koncernu w dłuższej perspektywie korzystniejsza niż stan niepewności – również wśród inwestorów giełdowych. Zawarcie ugody pozwoli firmie uniknąć problemu glifosatu.

Po ponad roku negocjacji, Bayer zgodził się zapłacić sumę nawet 10,9 miliarda dolarów skarżącym się na szkodliwe działanie glifosatu. Dzięki temu koncern uniknie kosztownych sporów prawnych z ogromną częścią amerykańskich użytkowników związku.

Kosztowna ugoda uchroni Bayer przed sprawami sądownymi

Jest to najwyższa ugoda, jaką kiedykolwiek zawarł koncern chemiczny.

“Ugoda w sprawie glifosatu to właściwa akcja we właściwym czasie. Bayer zakończył długi okres niepewności”, skomentował Werner Baumann, prezes Bayera.

Na czym dokładnie polega porozumienie?

Firma poświadczyła, że wpłaci od 8,8 do 9,6 miliarda dolarów, aby rozwiązać aktualnie toczące się spory prawne dotyczące glifosatu. Dodatkowo, na nierozstrzygnięte jeszcze spory prawne, z osobami które nie są zainteresowane proponowaną ugodą firma przeznaczy 1,25 mld dolarów. Według szacunków, około 95 % osób, które zamierzały skarżyć koncern przystało na ugodę.

Co ciekawe nie sa to pierwsze tego typu poczynanie niemieckiego koncernu. Kilka lat temu Bayer wpłacił 2 miliardy dolarów na odszkodowania z tytułu efektów ubocznych użytkowania pigułek antykoncepcyjnych Yasmin i Yaz.

Porozumienie w sprawie glifosatu jest do tej pory największym w historii światowej branży chemicznej i farmaceutycznej. Do tej pory pierwsze miejsce w tej dziedzinie zajmował koncern Merck, który na ugodę związaną z roszczeniami dotyczącymi przeciwbólowego leku Vioxx wydał 5 miliardów dolarów.

K. A. źródło: prawy.pl/wnp.pl

 

140 thoughts on “Za 10,9 miliarda dolarów koncern Bayer rozwiązuje problem glifosatu.

 1. I’ve been browsing online more than three houyrs
  today, yet Ӏ never fօund anyy inteesting article like yours.
  It is pretty worth enoᥙgh for me. Personally, if all website oԝners
  and bloggers made gⲟod сontent as you diɗ, the webb will be a lot more useful tһan ever ƅefore.

  Here is my homepage; senior dating site

 2. Simply desire to say your article is as astounding.

  The clearness to your post is simply great and i can suppose you
  are knowledgeable in this subject. Well along with your permission allow me to take hold of your
  feed to stay updated with drawing close post.
  Thank you one million and please keep up the enjoyable work. http://herreramedical.org/aurogra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *