Stany Zjednoczone opuściły Światową Organizację Zdrowia

Fot.: pixabay

Stany Zjednoczone opuściły Światową Organizację Zdrowia (WHO). Prezydent Donald Trump od kilku miesięcy krytykował tę organizację za jej reakcję na pandemię koronawirusa. Decyzję podjęto we wtorek i jest ona oficjalna.

“Kongres został powiadomiony, że prezydent Stanów Zjednoczonych oficjalnie wycofał USA z WHO w środku pandemii” – napisał na Twitterze Bob Menendez, senator z Partii Demokratycznej.

Informację tę potwierdziła portalowi TheHill.com osoba wysoko postawiona w administracji prezydenta Trumpa.

Niemal od początku pandemii koronawirusa, prezydent USA krytykował WHO. Twierdził, że organizacja sprzyja Chinom. Zarzucał on jej także nieudolne pozyskiwanie i dzielenie się informacjami związanymi z koronawirusem.

Stany Zjednoczone wnoszą corocznie do WHO ponad 400 milionów dolarów – co czyni ją największym podmiotem grupy – a eksperci zdrowia publicznego ostrzegają, że zawieszenie funduszy poważnie zaszkodzi organizacji.

Światowa Organizacja Zdrowia została założona w 1948 roku i działa w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zadaniem WHO jest koordynowanie współpracy między państwami w dziedzinie ochrony zdrowia.

Po ogłoszeniu przez USA decyzji o opuszczeniu organizacji, należą do niej obecnie 193 kraje.

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: Onet/Twitter/thehill.com

82 thoughts on “Stany Zjednoczone opuściły Światową Organizację Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *