Andrzej Duda: „Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych”. Nazajutrz: „Stop manipulacji!”

Fot.: Andrzej Duda/Facebook

– Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych – powiedział Andrzej Duda podczas debaty prezydenckiej, która odbyła się 6 lipca w Końskich. Następnego dnia na Twitterze napisał: „Stop manipulacji!” i odniósł się do swoich słów.

– Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. (…) ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorastający chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić i uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe – powiedział Andrzej Duda w Końskich (woj. świętokrzyskie). Dodał, że „kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce, to jest to jego osobista decyzja”.

7 lipca prezydent Duda napisał na Twitterze: „STOP MANIPULACJI! Uważam, że ewentualne szczepienie przeciw koronawirusowi nie powinno być obowiązkowe. Tak jak nie są obowiązkowe szczepienia przeciw grypie. Co do innych chorób (polio, gruźlica, szkarlatyna itp.), to zupełnie co innego. Inna rozmowa”.

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie wydała oświadczenie, w którym podkreśliła, że słowa prezydenta, w których podważył on sens obowiązkowych szczepień ochronnych i sens szczepienia na grypę, są nie do przyjęcia. “Za absolutnie nie do przyjęcia uznajemy słowa Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, które padły w trakcie organizowanej przez TVP ‘debaty’, a w których Pan Prezydent podważył sens obowiązkowych szczepień ochronnych, a także sens szczepienia na grypę” – napisał Izba. Prezydent Duda o komunikat OIL został zapytany na spotkaniu w Szeligach (woj. warmińsko-mazurskie). Dziennikarz zacytował fragment oświadczenia Izby, w którym napisano, że jego stanowisko w sprawie szczepień jest nie do przyjęcia i poprosił prezydenta o komentarz.

– Że co, że szczepić na grypę może się ten kto, chce i nie jest to obowiązkowe? Tak powiedziała Naczelna Izba Lekarska? Ja wczoraj powiedziałem, że szczepienie przeciwko koronawirusowi, moim zdaniem, powinno być nieobowiązkowe, takie jest moje stanowisko, tak jak szczepienia na grypę, które są nieobowiązkowe. Co do pozostałych szczepień się nie wypowiadałem. Byłem szczepiony, tak jak każde dziecko i jak młodzież. Są choroby, na które szczepienia są sprawdzone, są zasadne. Natomiast, jeżeli chodzi o grypę i koronawirusa, ja uważam, że powinna być taka sama sytuacja. Te szczepienia powinny być, ale powinny być nieobowiązkowe. Jeżeli będzie szczepionka, mówimy oczywiście o koronawirusie, i tutaj moje stanowisko się nie zmienia i bardzo proszę nie manipulować i nie kłamać – odpowiedział prezydent Duda.

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: TVP Info/Twitter/YouTube/tvn24

20 thoughts on “Andrzej Duda: „Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych”. Nazajutrz: „Stop manipulacji!”

  1. Pingback: stromectol 875
  2. Pingback: priligy sublingual

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *