Decyzją sądu wymóg szczepień dla dzieci w żłobkach jest zgodny z prawem

fot.:pixabay.com

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę na przepisy uchwały Rady Warszawy w sprawie statutów żłobków miejskich. W sprawie chodziło o warunek posiadania szczepień ochronnych jako wymogu do przyjęcia dziecka do żłobka.

Stołeczny ratusz poinformował, że rozprawa przed WSA dotyczyła przepisów uchwalonych przez Radę Warszawy, na podstawie których warunkiem koniecznym do przyjęcia dziecka do miejskiego żłobka jest między innymi posiadanie szczepień ochronnych.

Wielu rodziców podchodzi sceptycznie do obowiązkowych szczepień

Jak podaje ratusz: „Zapisy budziły wątpliwości niektórych rodziców, a przeciwko miastu skierowano w tej sprawie skarga do sądu”.

W środę Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, iż skarga w tej sprawie jest bezzasadna. Sąd ustalił, że: „warunek dotyczący szczepień ochronnych w procesie rekrutacji do miejskich żłobków jest zgodny z zasadami wynikającymi z konstytucji RP, która gwarantuje ochronę zdrowia obywateli, w szczególności zwracając uwagę na dobro dziecka, jego prawa do zdrowia i życia”.

Urząd zakomunikował, że konstytucja reguluje powinności państwa, które polegają na zapewnieniu szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom i zwalczaniu chorób epidemiologicznych. Dodał, że obowiązki takie pełni również samorząd.

Równi i równiejsi

WSA zaznaczył w swoim stanowisku, iż nie nie jest celem dyskryminowanie dzieci, których rodzice odmawiają poddania ich ustawowemu obowiązkowi szczepień. Według opinii sądu, rodzice nieszczepionych dzieci muszą liczyć się z konsekwencjami swojego wyboru. Nie mogą zatem wymagać, by ich maluchy były traktowane na równi z tymi, których rodzice szczepią dzieci zgodnie z harmonogramem.

„Warunki przyjęcia dzieci do miejskich żłobków uwzględniają interes społeczny, w którym mieści się ochrona zdrowia najmłodszych dzieci, co wpisuje się w zadania własne gminy w zakresie ochrony zdrowia”. Ratusz dodał, że będzie to również wpływać na zdrowie wszystkich mieszkańców.

K. A., źródło: PAP/naszapolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *