Szczepionka przeciwko Covid-19 z „tymczasowym odstępstwem” w UE.

fot.:pixabay.com

We wtorek państwa Unii Europejskiej przyjęły rozporządzenie unijne, którego celem jest przyspieszenie opracowywania i wdrożenia szczepionki przeciwko Covid-19.

Rozporządzenie to przewiduje tymczasowe odstępstwo dla badań klinicznych nad takimi szczepionkami od wcześniejszej oceny ryzyka środowiskowego wymaganej przez prawodawstwo Unii Europejskiej. Odstępstwo ma także zastosowanie, gdy kraje członkowskie zezwalają na stosowanie produktów leczniczych mających w składzie GMO przeznaczonych do leczenia lub zapobiegania Covid-19 w pilnych i wyjątkowych sytuacjach określonych w przepisach farmaceutycznych.

Wpływ na środowisko preparatów leczniczych (w tym szczepionek) zawierających lub składających się z GMO przeznaczonych do leczenia lub zapobiegania Covid-19 pozostanie częścią procesu wydawania pozwoleń na dopuszczenie do obrotu, z poszanowaniem wymagań bezpieczeństwa środowiskowego.

Rozporządzenie obowiązywać będzie tak długo, jak długo Covid-19 pozostanie uznawany  przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię lub do zakończenia okresu obowiązywania aktu wykonawczego, w którym Komisja Europejska uzna obecną sytuację za stanowiącą zagrożenie dla zdrowia publicznego z powodu Covid-19.

Decyzję skomentował we wtorek minister zdrowia Niemiec, Jens Spahn:

„Szczepionka przeciwko Covid-19 jest pilnie potrzebna. To rozporządzenie zapewni, że badania kliniczne w UE rozpoczną się bez opóźnień i że nie stracimy cennego czasu”.

K.A., źródło: naszapolska.pl/PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *