Firma AstraZeneca zwolniona z odpowiedzialności za działania niepożądane szczepionki przeciw koronawirusowi

Fot.: pixabay

Jak informuje agencja Reuters, firma AstraZeneca otrzymała ochronę przed przyszłymi roszczeniami z tytułu odpowiedzialności za potencjalne odczyny niepożądane szczepionki przeciwko koronawirusowi. Zwolnienie z odpowiedzialności nastąpiło w większości krajów, z którymi producent podpisał umowy na dostawy szczepionek.

Ruud Dobber, członek zarządu AstraZeneca, w rozmowie z agencją Reutersa powiedział, że firma nie może ryzykować jeśli za cztery lata szczepionka wykaże skutki uboczne. Dodał, że w zawartych umowach proszą o zwolnienie z odpowiedzialności kontraktowej. Przedstawiciel producenta informuje, że większość krajów godzi się na takie rozwiązania, gdyż „leży to w ich interesie narodowym”. Podkreślił jednocześnie, że bezpieczeństwo szczepionek jest najwyższym priorytetem.

Urzędnicy Unii Europejskiej w rozmowie z agencją Reutersa stwierdzili, że odpowiedzialność za szczepionkę była jednym z punktów w europejskich działaniach na rzecz zabezpieczenia jej dostaw.

Firma AstraZeneca zobowiązała się dostarczyć dwa miliardy dawek szczepionki, która ma trafić do Stanów Zjednoczonych oraz na rynek europejski i światowy. Producent ma zrezygnować z zysków. W Stanach Zjednoczonych prawo przewiduje wyłączenie roszczeń ws. produktów, które pomagają kontrolować kryzys związany ze zdrowiem publicznym.

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: Polityka Zdrowotna

 

64 thoughts on “Firma AstraZeneca zwolniona z odpowiedzialności za działania niepożądane szczepionki przeciw koronawirusowi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *