Koronawirus w Polsce. Szumowski zapowiada kontrole w sklepach i na weselach

Fot.: Łukasz Szumowski/Ministerstwo Zdrowia

Minister zdrowia Łukasz Szumowski był gościem na antenie Radiowej Jedynki. Zapowiedział wówczas prowadzenie kontroli w sklepach i na weselach, a wszystko to w związku sytuacją związaną z koronawirusem. Kontrole ruszą już w tym tygodniu.

Łukasz Szumowski zapowiedział kontrole w sklepach i na weselach, a wszystko to w związku z sytuacją związaną z koronawirusem. Dodał, że wykonywać je będzie policja i służby sanitarne. – Zaczynamy w tym tygodniu – powiedział minister.

Minister zdrowia przypomniał, że w Polsce nadal istnieje obowiązek zasłaniania ust i nosa.

– W kwestii noszenia maseczek nie ma wymówek. W tym tygodniu rozpoczynamy kontrole w sklepach. Niestety, trzeba przypomnieć ludziom, że to jest obowiązujące prawo – powiedział Szumowski. Kontrole mają być prowadzone przez policję i służby sanitarne, a sprawdzany ma być personel sklepu, jak i jego klienci. Szef resortu zdrowia podkreślił, że nie ma żadnych danych, które wskazywałyby na to, że noszenie maseczki zmniejsza ilość tlenu. Dodał, że medyczne przeciwwskazania można policzyć na palcach jednej ręki, a jeśli ktoś czuje się niekomfortowo w maseczce, to może nosić przyłbicę.

Szumowski zapowiedział również zmiany w legislacji. Mają one dotyczyć wesel.

– Będziemy proponować rejestrację dużych spotkań, wesel po to, byśmy mogli łatwiej przeprowadzić dochodzenie epidemiczne potem – powiedział minister zdrowia. Dodał on również, że jest duża szansa na to, że Polska będzie wśród państw, które jako pierwsze otrzyma szczepionkę przeciwko COVID-19.

Komisja Europejska porozumiała się z firmą Sanofi i zamierza zakupić 300 milionów dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: Program 1 Polskiego Radia/WP

67 thoughts on “Koronawirus w Polsce. Szumowski zapowiada kontrole w sklepach i na weselach

  1. Pingback: joe delaney tinder

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *