Bez maseczki nie zrobisz zakupów. Szumowski zapowiedział nowe przepisy

Fot.: Łukasz Szumowski/Ministerstwo Zdrowia

Minister Łukasz Szumowski zapowiedział, że jeszcze w sierpniu wprowadzone zostaną przepisy, które dadzą sprzedawcom prawo na to, aby nie obsługiwali klientów, którzy nie mają maseczek.

– Chcemy wyposażyć w dodatkowe uprawnienia sklepy, by miały prawo nie obsługiwać osób bez maseczek. Będzie to wprowadzone jako norma prawna jeszcze w tym miesiącu – powiedział Łukasz Szumowski w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Minister podkreślił, że osoby nienoszące maseczek często zasłaniają się przeciwwskazaniami medycznym, natomiast takie sytuacje są bardzo rzadkie. Dodał, że jeśli ktoś czuje się niekomfortowo w maseczce, to może nosić przyłbicę.

Minister zdrowia poinformował również, że być może osoby, które będą wracały do Polski zza granicy będą musiały poddać się testom drive-thru. Nie wykluczył również wprowadzenia kwarantanny dla powracających do kraju. – Niemcy zdecydowali się, np. na wykonywanie testów u podróżnych. Być może pójdziemy ich śladem. Oczywiście wprowadzenie kwarantanny także bierzemy pod uwagę – powiedział. Dodał, że obecnie chorych wracających zza granicy jest niewielu, podkreślił jednak, że trudno jest przewidzieć, jak sytuacja będzie wyglądała za kilka tygodni.

Łukasz Szumowski powiedział także, że mogą zostać wprowadzone ograniczenia przy organizacji wesel. Chce, aby istniał wymóg ich rejestracji i podawania dokładnej listy gości. Wszystko po to, aby lepiej kontrolować takie masowe wydarzenia oraz żeby odpowiednie służby mogły pojechać na taką uroczystość i sprawdzić, ilu jest faktycznie gości i czy przestrzegany jest tam reżim sanitarny.

Minister zapytany został także o powrót uczniów do szkół. Ocenił, że „szkoły trzeba będzie w końcu otworzyć” i dodał, że ich zamknięcie powoduje wyłączenie z aktywności zawodowej 2 milionów osób, a na to nie można już pozwolić. – Nie da się funkcjonować przez cały rok w warunkach zamknięcia całego kraju – przyznał.

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: Dziennik Gazeta Prawna/Polsat News

One thought on “Bez maseczki nie zrobisz zakupów. Szumowski zapowiedział nowe przepisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *