W Rosji jeszcze w sierpniu ma być zatwierdzona szczepionka przeciwko Covid-19

 

 

fot.: pixabay.com

Rosyjski minister zdrowia Michał Muraszko potwierdził, że jeszcze w sierpniu najprawdopodobniej zatwierdzona zostanie opracowana w Rosji szczepionka mająca chronić przed koronawirusem SARS-CoV-2.

W pierwszej kolejności procedurze szczepienia mają zostać poddani pracownicy rosyjskiej służby zdrowia, urzędnicy i nauczyciele, a masowa akcja immunizacji zaplanowana jest na październik 2020 roku.

Agencja prasowa Reuters zwróciła uwagę, że niektórzy spośród ekspertów są zaniepokojeni szybkim tempem wprowadzania szczepionki do użycia – szybciej nawet, niż amerykańska i brytyjska. Anthony Fauci, dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) powiedział, iż „bezpieczny i skuteczny” preparat opracowany w Stanach Zjednoczonych będzie gotowy końcem 2020 roku.

„BBC News” podaje, że ponad 20 szczepionek przeciwko Covid-19 jest obecnie na różnych etapach badań klinicznych. W USA, Wielkiej Brytanii i Chinach badania nad szczepionką są najbardziej zaawansowane.

Rosyjski minister zdrowia Michał Muraszko twierdzi natomiast, że zakończono już badania kliniczne rosyjskiej szczepionki. Przygotowany także dokumentację do jej rejestracji. „New York Times” zauważa jednak, że nie ma wciąż potwierdzających to badań naukowych.

Tempo prac rosyjskich naukowców budzi niepokój wśród zachodnich ekspertów

„Mam nadzieję, że Chińczycy jak i Rosjanie przetestują szczepionkę, zanim jeszcze ktokolwiek ją otrzyma” – skomentował w miniony piątek zatroskany profesor Fauci.

Według „NJT”, z początkiem sierpnia 2020 r. rosyjska szczepionka ma wejść w trzecią, decydującą fazę badań klinicznych. W tym najbardziej zaawansowanym etapie testów można określić, jaką będzie miała skuteczność.

Na liście szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 prowadzonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) nie pojawiła się do tej pory wzmianka o trzeciej fazie badań klinicznych rosyjskiego preparatu.
K. A., źródło: PAP/naszapolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *