Łukasz Szumowski: „Strefy czerwone obejmą w końcu cały kraj”

Fot.: Łukasz Szumowski/screen video YouTube

Minister zdrowia Łukasz Szumowski był gościem w poniedziałkowej audycji „Sygnały dnia”. Informował o przyczynach większej ilości zakażeń koronawirusem i zaznaczył, że w przypadku nieprzestrzegania zasad sanitarnych, strefy czerwone obejmą cały kraj.

– Mniejsze zdystansowanie, brak maseczek, beztroska i niestety wesela czy imprezy rodzinne to źródła, które rozsiewają koronawirusa – powiedział Szumowski w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Poinformował również, że zwiększyła się transmisja pozioma koronawirusa. Podkreślił, że “im bardziej będziemy lekceważyć zasady sanitarne, tym większa szansa, że strefy czerwone będą się rozprzestrzeniały na mapie aż w końcu obejmą cały kraj”. Wprowadzone zostaną wówczas obostrzenia, które obowiązywać będą w całej Polsce.

Obecnie restrykcje wprowadzono w 19 powiatach. Obostrzenia obejmują te powiaty, w których liczba zakażeń koronawirusem jest nadal duża. W tzw. strefach czerwonych przywrócono obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, a od osób z przeciwwskazaniami wymagane będzie zaświadczenie lekarskie. Obowiązują również ograniczenia w organizacji wesel.

W przypadku wesel ograniczenia są następujące. W strefach czerwonych liczba osób nie może przekroczyć 50, natomiast w strefach żółtych 100 osób. W strefach czerwonych dozwolone jest korzystanie z basenów, ale wyłączone są siłownie oraz ograniczona została liczba pasażerów w komunikacji zbiorowej. 50 procent miejsc siedzących musi pozostawać pusta. Wprowadzono także większe restrykcje w wesołych miasteczkach oraz na innych niż wesela imprezach rodzinnych.

Rozporządzenie obowiązuje od 8 sierpnia, natomiast od 1 września wprowadzono obowiązek posiadania zaświadczenia lekarskiego informującego o przeciwwskazaniach do noszenia maseczek.

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: nwk24.pl/ Program 1 Polskiego Radia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *