Władimir Putin ogłosił rejestrację pierwszej szczepionki na koronawirusa. Zapewnił, że szczepienie będzie dobrowolne.

Prezydent Rosji Władimir Putin, fot.: pixabay.com

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rejestrację pierwszej szczepionki przeciwko Covid 19 w Rosji.

“W 1957 roku udane wystrzelenie pierwszego satelity kosmicznego przez Związek Radziecki ożywiło badania kosmiczne na całym świecie. Nowa rosyjska szczepionka Covid-19 nosi nazwę Sputnik V” – czytamy na oficjalnej stronie internetowej szczepionki.

“O ile mi wiadomo, dziś rano po raz pierwszy na świecie zarejestrowano szczepionkę przeciwko nowemu koronawirusowi. Choć wiem, że działa dość skutecznie, tworzy stabilną odporność i powtórzę, przeszła wszystkie niezbędne testy” – ogłosił prezydent Rosji.

Prezydent dodał też, że jedna z jego córek została już zaszczepiona i czuje się dobrze. Zapewnił, że szczepionka będzie dobrowolna.

“Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli rozpocząć masową produkcję, co ważne, masową produkcję tego leku. Aby każdy kto chce, oczywiście powinno to być robione wyłącznie dobrowolnie, już wielokrotnie o tym mówiłem. Każdy, kto chce, może skorzystać z preparatu i osiągnięć naszych specjalistów, naszych naukowców”– powiedział Władimir Putin.

Prace nad szczepionką prowadzili specjaliści moskiewskiego Instytut Gamaleya. Już wcześniej twierdzono, że nową szczepionką jako pierwsi zostali zaszczepieni ludzie z rosyjskich elit.

Ze źródeł brytyjskiego i amerykańskiego wywiadu pojawiały sie informacje, że Rosjanie mieli pójść na skróty w pracach nad szczepionką. Zachodnia prasa wspominała o kradzieży wyników badań dwóch brytyjskich ośrodków, których prace nad szczepionką są w zaawansowanym stadium. Rosjanie stanowczo odrzucali takie sugestie.

Katarzyna Aleksandra., źródło: czujny.pl/dailymail.co.uk/sputnikvaccine.com

84 thoughts on “Władimir Putin ogłosił rejestrację pierwszej szczepionki na koronawirusa. Zapewnił, że szczepienie będzie dobrowolne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *