Rosja otrzymuje zamówienia z 20 krajów na miliard dawek pierwszej na świecie szczepionki przeciwko Covid-19

fot.:pixabay.com

Łącznie 20 krajów z Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu oraz Azji zwróciło się już do Rosji o dawki przełomowej szczepionki przeciwko koronawirusowi, której rejestracja została potwierdzona we wtorek przez prezydenta Rosji Władimira Putina.

Podczas konferencji poświęconej ogłoszeniu rejestracji szczepionki, dyrektor generalny Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) powiedział, że otrzymał już zamówienia na miliard dawek.

“Wraz z naszymi partnerami zagranicznymi jesteśmy gotowi wyprodukować ponad 500 milionów dawek szczepionki rocznie” – wyjaśnił Kirill Dmitriev. Dawki produkowane w Rosji będą służyły do użytku w Rosji, a te do stosowania w innych krajach wykonane będą za granicą.

Rosjanie grają na melodię WHO – szczepionkowe pogotowie dla ubogich krajów.

Według Dmitrijewa, RDIF pracuje także nad programem pomocy humanitarnej dla krajów rozwijających się, w celu udostępnienia szczepionki przeciwko Covid-19 w państwach, które nie będą mogły sobie pozwolić na wyprodukowanie lub zakup własnych.

Tłumacząc, iż szczepienia są poważnym problemem dla najbiedniejszych krajów świata, Dmitriev powiedział, że zdaniem Funduszu należy otoczyć te kraje opieką.

“Ludzie na całym świecie powinni mieć równy dostęp do szczepionki, niezależnie od ich sytuacji finansowej”.

We wtorek prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że kraj zarejestrował pierwszą na świecie szczepionkę przeciw Covid-19, którą ochrzczono nazwą “Sputnik V”, Zadeklarował również, że jej przyjęcie będzie dobrowolne. Szczepionka ma wkrótce zostać przekazana do masowej produkcji i będzie dostępna dla obywateli od stycznia 2021 roku. Pomimo rejestracji, szczepionka będzie nadal przechodzić badania kliniczne.

RDIF dostrzega duże globalne zainteresowanie szczepionką i planuje przeprowadzić badania kliniczne III fazy w różnych krajach, w tym w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Brazylii, Indiach i Filipinach.

Planowana jest równiez masowa produkcja w innych krajach we współpracy z lokalnymi, suwerennymi funduszami majątkowymi, w tym w Indiach, Korei Południowej i Brazylii, a także w Arabii Saudyjskiej, Turcji i na Kubie.

Co najmniej 20 krajów wyraziło zainteresowanie zakupem Sputnika V, w tym Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Indonezja, Filipiny, Brazylia, Meksyk i Indie.

Rosja zagraza interesom tych, ktorzy mieli skorzystac na pandemii

Oczywistym jest, że aństwo, które jako pierwsze opracuje szczepionkę przeciwko koronawirusowi, da możliwość zasczepienia się swoim obywatelom i uwolni kraj od wprowadzonych restrykcji zdobędzie przewagę nad innymi w okresie odbudowy po wywołanym w wyniku ‘pandemii’ kryzysie.

Farmaceutyczny wyścig zbrojeń

Immunolog z londyńskiego Imperial College Danny Altmann wyraził zaniepokojenie, że gdyby rosyjska szczepionka okazała się nieskuteczna i niebezpieczna, to efektem tego będą nie tylko problemy zdrowotne pacjentów, ale także społeczny spadek zaufania do szczepionek. To z kolei „zaostrzy nasze obecne problemy w nie dającym się zmierzyć stopniu”. W podobnym tonie wypowiedział się dr Michael Head z uniwersytetu w Southampton, twierdząc, iż „jest za wcześnie aby naprawdę ocenić, czy będzie efektywna, czy w ogóle działa”.

Z kolei Ayfer Ali, specjalistka od produkcji leków w Warwick Business School zwróca uwagę, że testowanie szczepionki po jej dopuszczeniu jest niemoralne. „Rosja w zasadzie przeprowadza ogromny eksperyment na swojej populacji”.

Warto zwrócić uwagę, że szczepionki opracowywane chociażby przez koncern AstraZeneca (wspierany przez WHO i Fundację Billa i Melindy Gates) są w swoim założeniu tak bezpieczne, że producent wymógł na ustawodawcach zwolnienie z brania odpowiedzialności za niepożądane odczyny poszczepienne.

Światowej Organizacji Zdrowia nie podobają się działania Rosji.

„Są ustalone praktyki i są procedury. Pomiędzy znalezieniem szczepionki, która działa a przejściem przez wszystkie etapy badań jest ogromna różnica” – skomentował rzecznik prasowy WHO Christian Lindmeier.

Katarzyna Aleksandra, źródło: rt.com/ sputnikvaccine.com/ niezależna.pl

One thought on “Rosja otrzymuje zamówienia z 20 krajów na miliard dawek pierwszej na świecie szczepionki przeciwko Covid-19

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *