Polska firma uruchomiła produkcję leku przeciwko koronawirusowi

Fot.: pixabay

– Jako pierwsi na świecie startujemy z produkcją leku przeciwko COVID-19, tu w Lublinie. Urządzenia zostały włączone dziś o godzinie 8.00 – poinformował lekarz i senator Grzegorz Czelej.

Spółka „Biomed” z Lublina uruchomiła produkcję leku z przeciwciałami zawartymi w osoczu krwi ozdrowieńców.

Dr Grzegorz Czelej podkreślił, że nawet jeżeli prace nad szczepionką przeciwko koronawirusowi zwieńczone zostaną sukcesem, to polski lek będzie działał uzupełniająco. Nasz kraj, jako jedyny w Europie Środkowo-Wschodniej, ma technologię, która umożliwiła uruchomienie produkcji.

Na potrzeby produkcji leku pobrano 150 litrów krwi ozdrowieńców. Pochodziła ona od górników. Dzięki temu pozyskano wymaganą ilość osocza. Grzegorz Czelej zaapelował o tworzenie banków osocza i dodał, że ilość przeciwciał w osoczu ozdrowieńców, kilka tygodni po wyzdrowieniu, spada. Osocze należy pobierać jak najszybciej, najlepiej po drugim wyniku potwierdzającym pokonanie wirusa.

Firma uważa, że z pozyskanego osocza wyprodukuje około 3 tysiące ampułek, które posłużą do badań klinicznych. Spółka na projekt otrzymała grant w wysokości 5 milionów złotych.

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: businessinsider.com.pl

50 thoughts on “Polska firma uruchomiła produkcję leku przeciwko koronawirusowi

 1. Media kłamią, gówno z osocza jest mało skuteczne dla tego zaznacza się, że ma wspomagać leczenie sprawcie w internecie, chloroquina skuteczna w 95% przypadków, steroid budesonide sprawdzony wycofany przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny, od lat stosowany na astmę teraz niebezpieczny. Nie dobry, bo leczy, a mają być szczepionki i lockdown. Na YouDupe blokują moje komentarze.

 2. I do not know whether it’s just me or if perhaps everybody else encountering problems with your website.
  It appears like some of the written text in your posts
  are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to
  them as well? This might be a problem with my browser
  because I’ve had this happen previously. Kudos

  My site :: cannabis spray for sale

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *