Polska firma uruchomiła produkcję leku przeciwko koronawirusowi

Fot.: pixabay

– Jako pierwsi na świecie startujemy z produkcją leku przeciwko COVID-19, tu w Lublinie. Urządzenia zostały włączone dziś o godzinie 8.00 – poinformował lekarz i senator Grzegorz Czelej.

Spółka „Biomed” z Lublina uruchomiła produkcję leku z przeciwciałami zawartymi w osoczu krwi ozdrowieńców.

Dr Grzegorz Czelej podkreślił, że nawet jeżeli prace nad szczepionką przeciwko koronawirusowi zwieńczone zostaną sukcesem, to polski lek będzie działał uzupełniająco. Nasz kraj, jako jedyny w Europie Środkowo-Wschodniej, ma technologię, która umożliwiła uruchomienie produkcji.

Na potrzeby produkcji leku pobrano 150 litrów krwi ozdrowieńców. Pochodziła ona od górników. Dzięki temu pozyskano wymaganą ilość osocza. Grzegorz Czelej zaapelował o tworzenie banków osocza i dodał, że ilość przeciwciał w osoczu ozdrowieńców, kilka tygodni po wyzdrowieniu, spada. Osocze należy pobierać jak najszybciej, najlepiej po drugim wyniku potwierdzającym pokonanie wirusa.

Firma uważa, że z pozyskanego osocza wyprodukuje około 3 tysiące ampułek, które posłużą do badań klinicznych. Spółka na projekt otrzymała grant w wysokości 5 milionów złotych.

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: businessinsider.com.pl

One thought on “Polska firma uruchomiła produkcję leku przeciwko koronawirusowi

  1. Media kłamią, gówno z osocza jest mało skuteczne dla tego zaznacza się, że ma wspomagać leczenie sprawcie w internecie, chloroquina skuteczna w 95% przypadków, steroid budesonide sprawdzony wycofany przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny, od lat stosowany na astmę teraz niebezpieczny. Nie dobry, bo leczy, a mają być szczepionki i lockdown. Na YouDupe blokują moje komentarze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *