Suwałki: Sąd Rejonowy ukarał grzywną ekspedientkę, która nie chciała obsłużyć klientki bez maseczki

Fot.: pixabay

Sąd Rejonowy w Suwałkach ukarał grzywną ekspedientkę, która odmówiła obsługi klientce bez maseczki.

Sąd Rejonowy w Suwałkach ukarał grzywną (w wysokości 100 zł) ekspedientkę za to, ze odmówiła sprzedaży towaru klientce bez maseczki. Wniosek o ukaranie sprzedawczyni złożyła policja, która wraz z pracownikami Sanepidu sprawdza, czy przestrzegany jest obowiązek noszenia maseczek.

Zdarzenie, o którym mowa, miało miejsce w połowie lipca br. W jednym z suwalskich sklepów zakupy chciała zrobić młoda kobieta. Gdy weszła do sklepu, ekspedientka poprosiła ją, żeby założyła maseczkę. Klientka nie zastosowała się jednak do tego zalecenia i podeszła do kasy. Wówczas sprzedawczyni odmówiła jej obsługi. Wtedy kobieta usiłowała wezwać do sklepu policję, jednak patrol nie przyjechał. Postanowiła więc udać się na komendę i tam złożyła zawiadomienie o wykroczeniu. Policjanci, kilka tygodni później wniosek o ukaranie ekspedientki skierowali do sądu. Zarzucili jej wykroczenie przeciwko interesom konsumentów. Przepis mówi, że prawo narusza ten, kto umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, odmawia sprzedaży towaru.

Ekspedientka uważa, że miała prawo nie obsłużyć klientki. Argumentuje, że obawiała się ona o bezpieczeństwo swoje oraz pozostałych klientów i działała nie tylko we własnym interesie, ale także w interesie społecznym.

Policjanci nie przyjęli tych tłumaczeń. Czyn o którym zostaliśmy powiadomieni był wykroczeniem w świetle kodeksu wykroczeń – poinformowała Anna Wałecka-Chamiuk z zespołu komunikacji społecznej Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach. Podobnie tę sprawę zinterpretował Sąd Rejonowy w Suwałkach i nałożył na ekspedientkę grzywnę w kwocie 100 zł.

Orzeczenie Sądu Rejonowego jest nieprawomocne. Ekspedientka złożyła sprzeciw do wyroku. Sąd drugiej instancji rozpatrzy go 16 września.

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: augustow.naszemiasto.pl

3 thoughts on “Suwałki: Sąd Rejonowy ukarał grzywną ekspedientkę, która nie chciała obsłużyć klientki bez maseczki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *