Polacy w światowej czołówce osób najbardziej sceptycznie nastawionych do szczepionki przeciwko koronawirusowi

Fot.: pixabay

Firma badawcza IPSOS, sprawdziła w poszczególnych krajach nastawienie do szczepionki przeciwko koronawirusowi. Ankietę przeprowadzono wśród dorosłych obywateli z 27 państw. Polacy znaleźli się w czołówce sceptyków.

W nowym badaniu Ipsos, przeprowadzonym 1 września br. w imieniu Światowego Forum Ekonomicznego wśród prawie 20 000 dorosłych z 27 krajów, 74% twierdzi, że przyjęłoby szczepionkę na COVID-19, gdyby ta była dostępna. Jednak 59% nie spodziewa się, że będzie to możliwe jeszcze przed końcem tego roku. Powodem najczęściej podawanym przez osoby, które nie zgodziłyby się na przyjęcie szczepionki, jest obawa o skutki uboczne (56%). Następnie są wątpliwości, co do jej skuteczności, które podało 29% ankietowanych.

W większości krajów liczba tych, którzy się zgadzają, jest większa niż tych, którzy się sprzeciwiają.

Kraje, w których chęć szczepień jest najwyższa to: Chiny (97%), Brazylia (88%), Australia (88%) i Indie (87%).

Najbardziej sceptyczni są: Polacy, bo tylko 56% obywateli naszego kraju chce się zaszczepić, Rosjanie (54%), Węgrzy (56%) i Francuzi (59%).

W każdym z 27 krajów, pierwszym powodem odmowy przyjęcia szczepionki są obawy o skutki uboczne, na które wskazuje 56% osób wśród, których przeprowadzono badania. Drugim najczęstszym powodem niechęci do przyjęcia szczepionki są wątpliwości co do jej skuteczności, wymieniło je 29% ankietowanych.

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: ipsos.com

2 thoughts on “Polacy w światowej czołówce osób najbardziej sceptycznie nastawionych do szczepionki przeciwko koronawirusowi

  1. Nigdy nie będzie skutecznej szczepionki przeciwko jakiemu kolwiek wirusowi !.
    Wszystkie wirusy mutują, dla przykładu wykazano ,że 90% ludzi zaszczepionych przeciwko grypie i tak choruję. Podstawą obrony przed wszelkimi chorobami jest sprawny układ odpornościowy.

  2. Kochani wojna o pieniądz jak i wojna Ras to nie bajka. Wojnę o pieniądz przegraliśmy w 1913 (FED ACT).Nie bierzcie żadnych szczepionek od semitów ( żydzi to chamito-semici ) bo przegramy wojnę Ras jak Indianie amerykańscy! !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *