Drugi lockdown w Izraelu. Ograniczenia mają trwać trzy tygodnie

Fot.: pixabay

Od najbliższego piątku w Izraelu wprowadzony zostanie drugi lockdown. Ograniczenia mają trwać trzy tygodnie, a tłumaczone są wzrostem liczby osób zakażonych koronawirusem.

Rząd Izraela wprowadza ograniczenia od najbliższego piątku i mają one obowiązywać przez co najmniej trzy tygodnie. Zamknięte zostaną m.in. szkoły, restauracje, hotele i centra handlowe. Supermarkety i apteki pozostaną otwarte. Sektor publiczny będzie działał, ale z mniejszą ilością pracowników. Firmy i biura prywatne mogą być otwarte jeśli nie przyjmują klientów. Wprowadzono także ograniczenia w przemieszczaniu się. Ludzie będą musieli pozostawać w odległości 500 metrów od swoich domów. Mogą jeździć do miejsc pracy, które będą funkcjonowały w ograniczonym zakresie.

Lockdown w Izraelu rozpocznie się dzień przed świętem Rosz Haszana (Nowy Rok). Benjamin Natanjahu powiedział, że zdaje sobie sprawę z „wysokiej ceny” wprowadzenia obostrzeń i dodał, że nie będą to święta do jakich obywatele się przyzwyczaili. Świętowanie z dalszą rodziną będzie niemożliwe.

Obostrzenia zostaną wprowadzone w odpowiedzi na gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem. Należy dodać, że w Izraelu odbywają się protesty przeciwko Natanjahu. Demonstranci domagają się jego ustąpienia w związku z oskarżeniami o korupcję i działaniami rządu w sprawie pandemii koronawirusa. Na konferencji prasowej polityk bronił swoich reakcji w związku z pandemią i argumentował, że izraelska gospodarka z pierwszego lockdownu wyszła lepiej niż gospodarki wielu innych, rozwiniętych, krajów.

Ministerstwo Finansów w Izraelu obliczyło, że drugi lockdown będzie kosztował gospodarkę w tym państwie 6,5 miliardów szekli, to ponad 7 miliardów złotych.

W niedzielę podczas protestów przeciw planowanym restrykcjom zrezygnował ze stanowiska minister ds. budownictwa Jaakow Licman. Na początku pandemii pełnił on funkcję ministra zdrowia. Skrytykował on wprowadzenie obostrzeń, które utrudniają obywatelom możliwość uczestniczenia we wspólnych modlitwach w synagogach.

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: Onet

One thought on “Drugi lockdown w Izraelu. Ograniczenia mają trwać trzy tygodnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *