Koronawirus w Polsce. Ojciec ucznia domaga się od szkoły, aby jego syn nie był zmuszany do noszenia maseczki

Fot.: pixabay

Ojciec ucznia jednej ze szkół na Dolnym Śląsku, wysłał do dyrekcji placówki przedsądowe wezwanie do tego, żeby jego syn nie był zmuszany do noszenia maseczki ochronnej.

O sprawie poinformowała Wirtualna Polska. Ojciec dziecka, ze względu na jego dobro, chce pozostać anonimowy.

Rodzice chłopca uważają, że dyrekcja szkoły zmusza ich dziecko do noszenia maseczki na terenie placówki, a to wywołuje u niego stres. Jeśli uczeń nie ma maseczki, jest wówczas publicznie krytykowany, co jego rodzice uważają za znęcanie się psychiczne.

Do szkoły wysłane zostało przedsądowe wezwanie o zaprzestanie tych praktyk.

– Domagamy się, w imieniu klienta, zaprzestania nękania jego dziecka. Ojciec mówi, że jego dziecko jest poddawane tresurze, a nawet stosuje się wobec niego terror. W piątek dyrekcja ma nam dać odpowiedź. Jeśli będzie negatywna, klient jest zdecydowany zgłosić przestępstwo w prokuraturze – powiedział w rozmowie z portalem Wirtualna Polska Tomasz Różański, doradca prawny reprezentujący rodziców chłopca.

Prawnicy powołują się na art. 191 KK, który brzmi następująco: „Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Tomasz Różański powiedział ponadto, że zgodnie z artykułem 31 ust. 3 Konstytucji jakiekolwiek ograniczanie wolności i praw człowieka może nastąpić wyłącznie w formie ustawy i ani minister zdrowia ani Rada Ministrów nie mają władzy, aby wydać ustawę. Wydane rozporządzenia nie mają natomiast mocy prawa powszechnie obowiązującego.

Dyrektorzy szkół obowiązek zakrywania ust i nosa wprowadzają na podstawie wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej , które zostały opracowane wraz z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Ministerstwo Edukacji Narodowej podaje na stronie internetowej, że nie ma takiego zalecenia, żeby w każdej szkole był obowiązek, aby w częściach wspólnych, uczniowie i nauczyciele nosili maseczki. Jednak, gdy warunki lokalowe, nie pozwalają na zachowanie odpowiedniego dystansu wtedy, w miejscach wspólnych, dyrektor powinien nakazać zasłanianie ust i nosa.

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: WP/rp.pl

One thought on “Koronawirus w Polsce. Ojciec ucznia domaga się od szkoły, aby jego syn nie był zmuszany do noszenia maseczki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *