Historyczny sukces polskich uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

Fot.: pixabay

Znakomite wyniki uzyskali polscy uczniowie na 61. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej (IMO 2020). Łącznie nasza drużyna zdobyła aż 6 medali – 2 złote, 3 srebrne oraz 1 brązowy – i ex aequo z Włochami uplasowała się na 6 miejscu. Tak wysoko w ogólnej klasyfikacji polscy uczniowie nie byli od lat 80., kiedy to w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej uczestniczyło o wiele mniej drużyn. Serdeczne gratulacje!

6 medali dla polskich uczniów  

Zdobywcami złotych medali na IMO 2020 są: Łukasz Orski z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej oraz Juliusz Banecki z Gdańskiego Liceum Autonomicznego. 

Srebrne krążki wywalczyli: Radosław Żak Piotr Kubaty – obaj z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, a także Kosma Kasprzak z XXXVIII Dwujęzycznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Poznaniu. 

Brązowym medalem cieszyła się Aleksandra Kowalska z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie. 

Dla Juliusza Baneckiego oraz Radosława Żaka to już kolejne medale wywalczone na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej. Juliusz Banecki zdobył na IMO 2019 srebro. Z kolei Radosław Żak ma już w swojej kolekcji 3 srebrne krążki zdobyte na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej. Poprzednie wywalczył w 2018 r. i 2019 r. 

Historyczne osiągnięcie reprezentacji matematyków

Medale zdobyte przez naszych matematyków uplasowały Polskę na 6. miejscu w klasyfikacji generalnej –  ex aequo z drużyną z Włoch. Z krajów europejskich lepsi byli tylko uczniowie z Rosji. Tak wysokiego wyniku w klasyfikacji ogólnej Polska nie uzyskała od lat 80. XX wieku, gdy w zawodach startowało o wiele mniej krajów. 

Przypomnijmy, że Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna to najbardziej prestiżowe na świecie zawody matematyczne dla uczniów szkół średnich.

Jesteśmy dumni z naszych uczniów. Serdecznie im gratulujemy! 

źródło: MEN

One thought on “Historyczny sukces polskich uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *