Wizyta ministra Zbigniewa Raua w Budapeszcie

Fot.: Gabriel Piętka/ MSZ

Polska i Węgry mogą na siebie liczyć w tych trudnych czasach – zaznaczył minister Rau w rozmowie z ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier Péterem Szijjártó. – Podtrzymywaliśmy intensywny dialog nawet w momentach największych ograniczeń nałożonych przez pandemię – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Węgier wymienili się doświadczeniami w zakresie zwalczania COVID-19. Minister Rau podziękował za ułatwienia, jakimi pomimo zamknięcia granic cieszą się obywatele V4, w tym Polski, podczas wjazdu na terytorium Węgier. – Państwa V4 nadal będą szczególnie mocno wspierać się w zakresie wymiany informacji w zwalczaniu pandemii – zaznaczył minister Rau.

Ministrowie omówili także kwestie dalszego rozwoju współpracy dwustronnej, w tym w dziedzinie projektów rozwojowych i pomocy humanitarnej. Wyrazili satysfakcję z podpisania w sierpniu br. przez resorty dyplomacji porozumienia o współpracy rozwojowej i pomocy humanitarnej w odpowiedzi na kryzysy humanitarne i prześladowania, których doświadczają mniejszości religijne na całym świecie.

Jednym z wiodących zagadnień konsultacji był rozwój współpracy regionalnej. – Cieszymy się, że Grupa Wyszehradzka, która w przyszłym roku będzie obchodzić swoje 30-lecie, stanowi niezmiennie kluczowy element współpracy regionalnej – oświadczył minister Rau, omawiając doświadczenia współpracy V4 i rezultaty dotychczasowych spotkań zorganizowanych przez polską prezydencję w V4 oraz przedstawiając plany kolejnych działań. Minister w szczególności podkreślił wagę działania premierów Polski, Węgier i Czech na rzecz jak najszybszego zakończenia procedury budżetowej i uruchomienia unijnych pieniędzy na lata 2021-2027,  planu V4 dla Białorusi, który wkrótce zostanie przedstawiony unijnym przywódcom oraz nowych rozwiązań Komisji Europejskiej dotyczących migracji. 

Ponadto ministrowie omówili zagadnienia dotyczące polityki bezpieczeństwa, w tym współpracy w ramach NATO, jak również sytuację na Białorusi, Rosji i Ukrainie. Ministrowie zgodnie podkreślili znaczenie bardzo dobrych relacji z partnerami w USA. 

źródło: Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

9 thoughts on “Wizyta ministra Zbigniewa Raua w Budapeszcie

 1. Pingback: tinderentrar.com
 2. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous
  websites for about a year and am concerned about switching to
  another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net.

  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?

  Any help would be greatly appreciated! http://antiibioticsland.com/Tetracycline.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *