Warszawa: Dokumenty z okresu II Wojny Światowej wystawione na aukcji internetowej. Sprzedawca wycenił je na 59 tys. zł

Fot.: Policja

Dokumenty wytworzone w latach 1939 – 1944, m.in. przez organy okupacyjne państwa niemieckiego w okresie II wojny światowej zabezpieczyli policjanci wydziału kryminalnego i dochodzeniowo-śledczego Komendy Stołecznej Policji. Na jednym z portali oferował je do sprzedaży mieszkaniec Bielan. Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu przy Instytucie Pamięci Narodowej.

Wspólne działania prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie oraz funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji doprowadziły do odzyskania blisko 300 dokumentów, wytworzonych w latach 1939 – 1944 przez niemieckie władze okupacyjne w Łodzi, które znajdowały się w posiadaniu osób nieuprawnionych i usiłowano je sprzedać.

Działania wykonane przez funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji miały na celu ustalenie miejsc ukrycia owych dokumentów, a następnie ich odzyskania. Śledztwo nadzorem objęła Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie. Jest ono prowadzone w kierunku uchylania się od przekazania Instytutowi Pamięci Narodowej posiadanych bez tytułu prawnego dokumentów archiwalnych z okresu II wojny światowej.

Jak ustalili śledczy, wśród dokumentacji znajdują się odręczne zapiski, maszynowe dokumenty, skoroszyty zawierające plany konstrukcyjne- techniczne różnego rodzaju maszyn sporządzone w języku niemieckim.

Dokumenty za kwotę 59 tysięcy złotych oferował do sprzedaży na jednym z portali internetowych mieszkaniec Bielan. Mężczyzna miał zakupić materiały archiwalne na jednym z warszawskich targowisk.

Zabezpieczone dokumenty zawierają informacje o działaniach niemieckich władz okupacyjnych w Łodzi wymierzonych przeciwko obywatelom polskim w latach 1939 – 1944 oraz o stratach i szkodach poniesionych przez Naród Polski w latach II wojny światowej. Będą miały zatem istotne znaczenie dla badań nad okresem najnowszej historii Polski.

Czyn stanowiący podstawę wszczęcia śledztwa i przeprowadzenia czynności zatrzymania rzeczy, połączonych z przeszukaniami, określony w art. 54 ust. 2 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 8.

Fot.: Policja

źródło: KSP

43 thoughts on “Warszawa: Dokumenty z okresu II Wojny Światowej wystawione na aukcji internetowej. Sprzedawca wycenił je na 59 tys. zł

  1. Gruba przesada. Na allego jest ponad 650 dokumentów wystawionych na sprzedaż.
    Skąd obywatel ma wiedzieć, które wolno mu sprzedać a które nie? 8 lat(?) rozumiem w przypadku gdyby UKRADŁ ale za chęć sprzedaży?

  2. Pingback: priligy products

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *