Minister Zbigniew Rau spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej

Fot.: Tymon Markowski/MSZ

Wizyta pana ministra w Polsce i nasze rozmowy mają na celu wzmocnienie współpracy bilateralnej w wymiarze polityczno-gospodarczym oraz wojskowym – podkreślił minister Rau podczas spotkania z księciem Fajsalem bin Farhanem Al-Saudem, ministrem spraw zagranicznych Królestwa Arabii Saudyjskiej, który przebywa z wizytą w Polsce. Wizyta przypada w roku obchodów 25. rocznicy nawiązania polsko-saudyjskich stosunków dyplomatycznych, w trakcie saudyjskiego przewodnictwa w grupie G20 i wpisuje się we wzrost dynamiki relacji Polski z państwami arabskimi (w tym państwami Zatoki Perskiej).

Podczas pobytu w Warszawie minister Fajsal Al Saud odbył także rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałek Sejmu Elżbietą Witek oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Królestwo Arabii Saudyjskiej jest od ponad dziesięciu lat naszym najważniejszym partnerem handlowym na Bliskim Wschodzie. Wolumen naszego handlu bilateralnego był rekordowy w 2019 r. i osiągnął poziom 2,7 mld USD – zaznaczył minister Zbigniew Rau. Rozwój współpracy politycznej i gospodarczej, wojskowej, prawno-traktatowej, współpraca na forach organizacji wielostronnych oraz aktualne kwestie międzynarodowe, w szczególności dotyczące bezpieczeństwa i ostatnich wydarzeń na Bliskim Wschodzie to główne tematy rozmów pomiędzy Polską a Arabią Saudyjską pod przewodnictwem szefów dyplomacji obu państw.

Odbywają się one naprzemiennie w stolicach Arabii Saudyjskiej i Polski na poziomie ministrów spraw zagranicznych i realizowane są w oparciu o Memorandum o Porozumieniu w sprawie dwustronnych konsultacji politycznych między MSZ RP a MSZ Królestwa Arabii Saudyjskiej z 9 maja 2007 r.

– Arabię Saudyjską traktujemy jako strategicznie ważnego partnera w regionie Zatoki i Bliskiego Wschodu. Od 1995 r., kiedy nawiązaliśmy stosunki dyplomatyczne, oba nasze kraje utrzymują przyjacielskie relacje – podkreślał podczas spotkań szef polskiej dyplomacji.

źródło: Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

70 thoughts on “Minister Zbigniew Rau spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *