Nie żyje 17-letni Bartek. Trwa postępowanie wyjaśniające Rzecznika Praw Pacjenta

Fot.: pixabay

Wyjaśnienie w związku z opisaną 02.10.2020 r. przez dziennik „Fakt” sprawą zmarłego 17-letniego Bartka oraz prowadzonym przez Rzecznika Praw Pacjenta postępowaniem wyjaśniającym.

Wyrażamy ogromne ubolewanie i żal w związku ze śmiercią 17-letniego Bartka. To wielka tragedia, wymagająca dogłębnego wyjaśnienia. Celem postępowania wyjaśniającego, prowadzonego przez Rzecznika Praw Pacjenta jest zbadanie wszystkich okoliczności zdarzenia, precyzyjne określenie jego przebiegu i sformułowanie jednoznacznych wniosków.

W piątkowym artykule „Faktu” pojawia się informacja o niestwierdzeniu przez Rzecznika naruszenia praw pacjenta w opisywanej sprawie.

W naszej odpowiedzi odnieśliśmy się tylko do jednego z obszarów, jaki weryfikowało postępowanie Rzecznika Praw Pacjenta – konkretnie do zastrzeżeń, opisywanych w artykule prasowym, a dotyczących realizacji wytycznych „koronawirusowych” w maju 2020 r.

Informacje,  zamieszczone w artykule prasowym z maja dotyczyły przede wszystkim faktu odmowy przyjęcia pacjenta przez poszczególne szpitale oraz 10 godzinnego przewożenia pacjenta. W tym częściowym aspekcie – przekazaliśmy informację zwrotną. W artykule nie pojawiały się m.in. informacje o udzielaniu świadczeń zdrowotnych przez lekarza pierwszego kontaktu, czy odmowie przyjęcia pacjenta w szpitalu w Jeleniej Górze – uzyskaliśmy je w toku badania poszczególnych wątków sprawy.

Rzecznik Praw Pacjenta musi wyjaśnić sprawę od początku do końca, nie pozostawiając miejsca na wątpliwości czy domysły. Dlatego też podkreślamy, że stwierdzenie o nienaruszeniu praw pacjenta określonych w ustawie, w stosunku do całości opisywanej sprawy jest przedwczesne.

Na tym etapie nie ma bowiem podstaw do całościowego uznania, że postępowanie wobec pacjenta było prawidłowe. Dlatego Rzecznik Praw Pacjenta nie wydał jednoznacznego i ostatecznego rozstrzygnięcia wobec wszystkich Szpitali,  opisanych w artykułach (tj. w miejscowościach: Zgorzelec, Bolesławiec, Legnica).   

Prowadziliśmy weryfikację oraz pozyskiwaliśmy informacje, mające określić wobec których podmiotów leczniczych i w jakim zakresie zostanie wszczęte postępowanie wyjaśniające, dotyczące naruszenia praw pacjenta (w oparciu o art. 50 ust. 3 o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta).  

W trakcie analizy pozyskanych dotychczas wyjaśnień szpitali oraz dokumentacji medycznej pojawiło się kilka odrębnych – kluczowych dla sprawy okoliczności, uprawdopodobniających stwierdzenie naruszenia praw pacjenta.

Materiał dowodowy, pozyskany w ramach czynności sprawdzających, umożliwił podjęcie postępowania wyjaśniającego przez Rzecznika Praw Pacjenta wobec:

  1. Zespołu Ratownictwa Medycznego, będącego jednostką organizacyjną Szpitala Wojewódzkiego w Zgorzelcu
  2. Lekarza pierwszego kontaktu (POZ)
  3. Szpitala w Bolesławcu
  4. Szpitala w Legnicy
  5. Szpitala w Jeleniej Górze 
  6. Szpitala we Wrocławiu

W sprawie analizowane są m.in.: dokumentacja medyczna, zastosowane procedury medyczne wobec pacjenta oraz dostępność do świadczeń zdrowotnych, w zakresie jej realizacji przez jednostki systemu ratownictwa medycznego.

Końcowych ustaleń można spodziewać się do końca października 2020 r. O wynikach postępowania i rozstrzygnięcia poinformujemy niezwłocznie po jego zakończeniu.

Dokładamy wszelkich starań, by jednoznacznie wyjaśnić okoliczności zdarzenia i wyciągnąć wnioski, by do takich tragedii nie dochodziło w przyszłości.

źródło: RPP

27 thoughts on “Nie żyje 17-letni Bartek. Trwa postępowanie wyjaśniające Rzecznika Praw Pacjenta

  1. Wyjasniajcie…gdzie sluzba zdrowia sie podziala.Ze za pieniadze to moga leczyc.Ze przychodnie pozamykane,a ludzie jak debile na dworze czekaja.Ze nawet telefonow nie chce im sie odbierac.

  2. Pingback: generic ivermectil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *