KE opublikowała Nowy Pakt w sprawie Migracji i Azylu. Rozmowa wiceministrów spraw wewnętrznych państw V4

Fot.: gov.pl

W poniedziałek (5 października br.) wiceminister Bartosz Grodecki wraz z wiceministrami z Czech, Węgier i Słowacji wziął udział w wideokonferencji zorganizowanej w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (V4). Głównym tematem spotkania był Nowy Pakt w sprawie Migracji i Azylu.

Nowy Pakt w sprawie Migracji i Azylu został opublikowany przez Komisję Europejską 23 września 2020 r. Państwa V4 mają podobne spojrzenie na kwestie migracyjne, starając się znaleźć odpowiedni balans pomiędzy solidarnością europejską a odpowiedzialnością. Zarówno Polska, jak i Węgry, Czechy i Słowacja postrzegają solidarność jako pomoc migrantom w krajach pochodzenia i tranzytu oraz w postaci ochrony granic zewnętrznych. Obligatoryjna relokacja migrantów jest konsekwentnie negowana przez członków V4.

Sprawując prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej, Polska posiada mandat partnerów V4 do prezentowania wspólnego stanowiska przed instytucjami Unii Europejskiej oraz w relacjach z przewodnictwem niemieckim w Radzie UE. Jednocześnie Polska kontynuuje działania na rzecz budowania w UE koalicji państw, które podzielają zdanie Grupy Wyszehradzkiej.

Wiceministrowie spraw wewnętrznych V4 rozmawiali także na temat doświadczeń państw i instytucji europejskich podczas wybuchu epidemii COVID-19. Wymienili się spostrzeżeniami dotyczącymi skutecznych procedur i polityk UE oraz obszarów, które wymagają dodatkowej uwagi państw członkowskich, szczególnie podczas sytuacji kryzysowych. 

źródło: MSWiA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *