„Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową” – debata Senatu RP i WOŚP

Fot.: senat.gov.pl

Co zrobić, by wyprowadzić z zapaści psychiatrię dziecięcą i młodzieżową? Jakie działania podjąć, by młodzi ludzie w trudnych sytuacjach życiowych nie byli pozostawiani sami sobie? Czy można szybko uzdrowić system? Senat RP i Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powracają do organizacji debaty „Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową”, która zaplanowana była na marzec, ale z powodu pandemii koronawirusa została przełożona.

Debata odbędzie się w Senacie RP 21 października br. o godz. 11.00. Zapraszają na nią Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki oraz Prezes Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak.

 – Problemy psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej nie zniknęły wraz z pandemią koronawirusa,  wprost przeciwnie, skala zaniedbań pogłębia się. Jest zatem pilna potrzeba, żeby tę konferencję zorganizować – mówi Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. Podkreśla, że na rzecz psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej konieczne są niezwłoczne działania. „Chcemy spytać praktyków, czego im najbardziej potrzeba tak, by młodzi ludzie, którzy mają trudności w radzeniu sobie z rzeczywistością  mogli otrzymać szybką i skuteczną pomoc, chcemy wiedzieć, czy Senat może być w tym zakresie pomocny na przykład poprzez przedstawienie odpowiednich inicjatyw ustawodawczych”   – mówi Marszałek Senatu RP.

– Dramatyczny stan polskiej psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej już nas zmusił do działania – mamy za sobą pierwsze duże zakupy sprzętu medycznego, co stanowi bardzo dobry impuls do debaty, która z powodu pandemii nie mogła odbyć się w marcu. Pierwszy krok zrobiony, mam nadzieję, że wraz z Marszałkiem Senatu i uczestnikami debaty będziemy mogli zaproponować kolejne rozwiązania, które poprawią tę bardzo trudną sytuację – mówi Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni między innymi psychiatrzy, którzy na co dzień pracują na szpitalnych oddziałach i w przychodniach dla dzieci i młodzieży, organizacje pozarządowe zaangażowane w niesienie wsparcia pomocy młodym ludziom, a także przedstawiciele rządu, Rzecznika Praw Pacjenta i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Debatę będzie można śledzić na kanałach Senatu RP i WOŚP w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej Senatu RP.

Osoby zainteresowane śledzeniem przebiegu debaty, mogą skorzystać z dedykowanej strony: http://zapiszsienadebate.wosp.org.pl/ za pośrednictwem której przekazywane będą informacje dotyczące transmisji. 

Na stronie https://debata.wosp.org.pl/ można natomiast zadawać pytania i dzielić się opinią na temat stanu psychiatrii dziecięcej.

źródło: senat.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *