Berlin: Od 10 października godzina policyjna w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem

Fot.: pixabay

Od 10 października w godzinach od 23.00 do 6.00 w Berlinie będzie obowiązywała godzina policyjna, a wprowadzono ją w związku ze wzrostem liczby przypadków zakażenia koronawirusem.

Od 23.00 do 6.00 zamknięte zostaną bary, restauracje, sklepy oraz firmy usługowe. W tych godzinach spotkania prywatne mogą liczyć maksymalnie 5 osób z różnych gospodarstw domowych i w godzinach nocnych zakazane będą spotkania w parkach. Poza tymi godzinami dozwolone będą zgromadzenia 10 osób, a nie jak dotychczas 25. Wyjątek będą stanowiły stacje benzynowe. Mają one jednak zakaz nocnej sprzedaży alkoholu.

Władze Berlina decyzję o wprowadzeniu takich obostrzeń wprowadziły w związku ze wzrostem liczby przypadków zakażenia koronawirusem w czterech dzielnicach miasta. Uznano, że stanowią one strefę wysokiego ryzyka. Poinformowano, że na 100 tys. mieszkańców występuje ponad 50 przypadków zakażenia przez 7 dni z rzędu. Współczynnik reprodukcji wirusa wynosi 1,26, a taki próg Niemcy ustalili na określanie obszarów wysokiego ryzyka poza granicami kraju. Osoby, które wracają z tych rejonów muszą przebywać na 14. dniowej kwarantannie.

Obostrzenia zaczną obowiązywać w Berlinie od 10 października i potrwają minimum do końca miesiąca.

Północne kraje związkowe – Szlezwik-Holsztyn i Dolna Saksonia zdecydowały o wprowadzeniu obowiązkowej kwarantanny lub testów dla osób przyjeżdżających z Berlina.

6 października włodarze Frankfurtu zdecydowali o wprowadzeniu zakazu działania restauracji, a obowiązywać on będzie od 18 października w godzinach od 22.00 do 6.00, od piątku do niedzieli. Ograniczenia mają trwać co najmniej tydzień. W miejscach publicznych nie wolno także spożywać alkoholu. Maseczki są obowiązkowe w centrach handlowych oraz na głównych ulicach miasta. Ponadto godzina policyjna nie ma wpływu na swobodę poruszania się po ulicach. 

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: rp.pl/faz.net

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *