Senatorowie wśród sygnatariuszy listu Ustawodawców Transalantyckich do Aleksandra Łukaszenki

Fot.: senat.gov.pl

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Bogdan Klich oraz senatorowie Sławomir Rybicki i Ryszard Świlski znaleźli się w gronie sygnatariuszy listu Ustawodawców Transatlantyckich do Aleksandra Łukaszenki, wzywającego do uwolnienia więźniów politycznych na Białorusi.

Parlamentarzyści m. in ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch i Polski  wyrażają głębokie zaniepokojenie faktem bezprawnego zatrzymania przez reżim Łukaszenki liderki opozycji Maryi Kalesnikawej oraz jej współpracowników. Domagają się wycofania wszystkich zarzutów oraz natychmiastowego  uwolnienia Pani Kalesnikawej razem z członkami Rady Koordynacyjnej Maksimem Znakiem, Ilją Salejem oraz wszystkimi pozostałymi więźniami politycznymi. Ponadto wzywają do natychmiastowego uwolnienia Witalija Szkliarowa, który od dwóch miesięcy jest przetrzymywany w areszcie w nieludzkich warunkach.

Sygnatariusze listu podkreślają, że międzynarodowa społeczność uznaje wybory prezydenckie, które odbyły się 9 sierpnia na Białorusi za nieuczciwe. Zwracają uwagę, że w reakcji na ich sporne wyniki obywatele Białorusi wyszli na ulice domagając się godności, wolności oraz nowych wyborów, które będą odzwierciedlać wolę narodu. „Jako ustawodawcy, których narody podzielają transatlantyckie wartości demokratyczne mocno solidaryzujemy się z narodem białoruskim oraz protestującymi i bezprawnie uwięzionymi. Potępiamy reżim Łukaszenki za stosowanie przemocy, zastraszanie, areszty i represje wobec Białorusinów, w tym wymierzone w głównych członków Rady Koordynacyjnej” – czytamy w liście.

Parlamentarzyści wzywają reżim Łukaszenki do natychmiastowego uwolnienia Pani Kalesnikawej, Pana Znaka, Pana Saleja oraz wszystkich więźniów politycznych. Wyrażają  również nasze poparcie dla wizji wolnej i pokojowej Europy, która – jak czytamy w liście – przyniosła bezprecedensową stabilność i dobrobyt na kontynencie europejskim, na którym obywatele sami decydują o swojej przyszłości. „Jest oczywistym, że naród Białorusi zasługuje na to samo”- piszą sygnatariusze listu.

źródło: senat.gov.pl

50 thoughts on “Senatorowie wśród sygnatariuszy listu Ustawodawców Transalantyckich do Aleksandra Łukaszenki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *