Premier uczestniczył w uroczystości wręczenia nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas Kongresu Polska Wielki Projekt

Fot.: premier.gov.pl

Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Jarosław Kaczyński uczestniczyli w ostatnim dniu dziesiątej edycji Kongresu Polska Wielki Projekt. Kongres to przede wszystkim dyskusje nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi, które stoją przed Polską. Ważnym punktem tego wydarzenia jest również wręczenie nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W tym roku otrzymał ją pisarz i dziennikarz Bronisław Wildstein.

Ważnym punktem Kongresu Polska Wielki Projekt jest przyznanie nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Otrzymuje ją wybitny polski twórca, którego dzieła i dorobek przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji naszego kraju, ale również są cenną inspiracją na przyszłość.

Nad wyborem osoby, która otrzyma to wyróżnienie, obraduje kapituła. W jej skład wchodzą ludzie, którzy zasłużyli się dla polskiego życia publicznego. W ubiegłym roku laureatem nagrody został historyk, prof. Andrzej Nowak.

W tegorocznej edycji kongresu nagrodzony został pisarz, dziennikarz i działacz opozycyjny Bronisław Wildstein. Nagrodę wręczył wicepremier Jarosław Kaczyński.

Dziś laureatem jest człowiek naprawdę niezwykły. Nie tylko ze względu na wielość jego zainteresowań i tego wszystkiego, co uczynił przede wszystkim piórem, ale także jako działacz opozycji demokratycznej, tej z lat 70., a także w innych jeszcze dziedzinach” – podkreślił wicepremier Jarosław Kaczyński podczas wręczenia nagrody.

“Bronisław Wildstein napisał wiele wybitnych powieści. Jest znakomitym eseistą, publicystą i człowiekiem, który idzie pod prąd. To znaczy – w żadnym momencie swojego aktywnego życia nie był z tego głównego nurtu. To postawa niełatwa. Każdy, kto w ten sposób jak on właśnie czynił, wie, że to postawa, która ma często bardzo trudne do przyjęcia konsekwencje” – podsumował wicepremier Kaczyński.

“Bronisław Wildstein jest wyborem znakomitym. To dla mnie postać wspaniała. Wielki człowiek, wielki Polak, który już w czasach komunizmu poprzez swoją walkę w bardzo skuteczny i odważny sposób starał się zaznaczać, jak ważna jest niepodległość, wolność, suwerenność dla istnienia każdego narodu” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Bronisław Wildstein urodził się w 1952 r. w Olsztynie. Jest publicystą, pisarzem i dziennikarzem.

W latach 1971-1980 studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas studiów rozpoczął swoją działalność opozycyjną – był jednym z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie, współtworzył Niezależne Zrzeszenie Studentów w Krakowie.

W czasie stanu wojennego przebywał na Zachodzie. Współtworzył prasę podziemną. Prowadzi audycje w radiu i telewizji.

Bronisław Wildstein jest laureatem wielu nagród literackich. W 2018 r. otrzymał doroczną nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W 2006 r. został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył go Orderem Orła Białego.

źródło: premier.gov.pl/Twitter

38 thoughts on “Premier uczestniczył w uroczystości wręczenia nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas Kongresu Polska Wielki Projekt

  1. Pingback: tinderentrar.com
  2. Pingback: gothic dating free
  3. Pingback: keto taco
  4. Pingback: is rice keto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *