Adam Bodnar: Noszenie maseczek jest naszym obowiązkiem prawnym i moralnym

Fot.: rpo.gov.pl

Nawet jeżeli mamy wątpliwości co do obowiązku prawnego noszenia maseczek, to jest to nasz obowiązek moralny w stosunku do współobywateli – powiedział 11 października 2020 r. RPO Adam Bodnar. – Wirus jest podstępny, dlatego powinniśmy przestrzegać wszystkich zaleceń sanepidu.

Pod koniec września rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar poinformował, że otrzymał pozytywny wynik testu na COVID-19. W niedzielę w porannej rozmowie w Radiu ZET Bodnar zaznaczył, że po 10-dniowej izolacji zrobił w piątek kolejny test na obecność koronawirusa i otrzymał wynik negatywny. Przyznał, że chorobę przeszedł “bez specjalnych objawów”, co – jak zaznaczył – może być przestrogą dla wszystkich osób bagatelizujących epidemię koronawirusa.

– Tak naprawdę gdybym nie miał świadomości, że mogę być zakażony i gdybym nie zrobił testu, to być może bym dalej chodził, rozsiewał i nie przejmował się – powiedział Bodnar.

Jak dodał, wiele osób przechodzi Covid-19 bezobjawowo albo skąpo objawowo i nie zdaje sobie sprawy, że może zarazić inne osoby, które mogą dużo gorzej przechodzić chorobę. Wskazał tu na osoby starsze, czy z chorobami przewlekłymi.

– To jest bardzo podstępny wirus i powinniśmy być szczególnie świadomi, przestrzegać tych wszystkich zaleceń sanepidu – podkreślił rzecznik.

Zaapelował o noszenie maseczek. – Nawet jeżeli mamy wątpliwości co do obowiązku prawnego noszenia maseczek, to jest to nasz obowiązek moralny w stosunku do współobywateli, współmieszkańców. Jest to nasz obowiązek wynikający, choćby z rekomendacji ekspertów, którym powinniśmy ufać, bo nie ma sposobu bardziej skutecznego na to, żeby nie rozprzestrzeniać wirusa w przestrzeni publicznej – wskazał.

– W innych państwach nie reguluje się tych kwestii prawnie, tylko działa się na podstawie rekomendacji i to już wystarcza. Jest tak duże zaufanie do tego co mówią służby sanitarne, że ludzie nie potrzebują specjalnych przepisów – zauważył.

 Niebezpieczeństwo polega na tym, że większość osób przechodzi koronawirusa w sposób bezobjawowy lub niskoobjawowy i w związku z tym lekceważy zakażenie – przekonywał RPO. – Mamy już sporo osób w kraju, które są dotknięte problemami z oddychaniem i nie są w stanie znaleźć miejsca w szpitalu, to znaczy, że jest naprawdę poważnie. Te statystyki nie kłamią – stwierdził Adam Bodnar w rozmowie z Wirtualną Polską. Dla zobrazowania skali pandemii, Adam Bodnar podał także alarmujące dane dotyczące liczby zakażonych i zmarłych na koronawirusa.

źródło: rpo.gov.pl

2 thoughts on “Adam Bodnar: Noszenie maseczek jest naszym obowiązkiem prawnym i moralnym

  1. (…) “Przyznał, że chorobę przeszedł “bez specjalnych objawów”, co – jak zaznaczył – może być przestrogą dla wszystkich osób bagatelizujących epidemię koronawirusa.” – czy ten facecik myśli? Czy sam sobie uświadamia, co mówi? Nie? Starannie wyselekcjonowany na podstawie niskiego poziomu inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *