Adam Bodnar: Noszenie maseczek jest naszym obowiązkiem prawnym i moralnym

Fot.: rpo.gov.pl

Nawet jeżeli mamy wątpliwości co do obowiązku prawnego noszenia maseczek, to jest to nasz obowiązek moralny w stosunku do współobywateli – powiedział 11 października 2020 r. RPO Adam Bodnar. – Wirus jest podstępny, dlatego powinniśmy przestrzegać wszystkich zaleceń sanepidu.

Pod koniec września rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar poinformował, że otrzymał pozytywny wynik testu na COVID-19. W niedzielę w porannej rozmowie w Radiu ZET Bodnar zaznaczył, że po 10-dniowej izolacji zrobił w piątek kolejny test na obecność koronawirusa i otrzymał wynik negatywny. Przyznał, że chorobę przeszedł “bez specjalnych objawów”, co – jak zaznaczył – może być przestrogą dla wszystkich osób bagatelizujących epidemię koronawirusa.

– Tak naprawdę gdybym nie miał świadomości, że mogę być zakażony i gdybym nie zrobił testu, to być może bym dalej chodził, rozsiewał i nie przejmował się – powiedział Bodnar.

Jak dodał, wiele osób przechodzi Covid-19 bezobjawowo albo skąpo objawowo i nie zdaje sobie sprawy, że może zarazić inne osoby, które mogą dużo gorzej przechodzić chorobę. Wskazał tu na osoby starsze, czy z chorobami przewlekłymi.

– To jest bardzo podstępny wirus i powinniśmy być szczególnie świadomi, przestrzegać tych wszystkich zaleceń sanepidu – podkreślił rzecznik.

Zaapelował o noszenie maseczek. – Nawet jeżeli mamy wątpliwości co do obowiązku prawnego noszenia maseczek, to jest to nasz obowiązek moralny w stosunku do współobywateli, współmieszkańców. Jest to nasz obowiązek wynikający, choćby z rekomendacji ekspertów, którym powinniśmy ufać, bo nie ma sposobu bardziej skutecznego na to, żeby nie rozprzestrzeniać wirusa w przestrzeni publicznej – wskazał.

– W innych państwach nie reguluje się tych kwestii prawnie, tylko działa się na podstawie rekomendacji i to już wystarcza. Jest tak duże zaufanie do tego co mówią służby sanitarne, że ludzie nie potrzebują specjalnych przepisów – zauważył.

 Niebezpieczeństwo polega na tym, że większość osób przechodzi koronawirusa w sposób bezobjawowy lub niskoobjawowy i w związku z tym lekceważy zakażenie – przekonywał RPO. – Mamy już sporo osób w kraju, które są dotknięte problemami z oddychaniem i nie są w stanie znaleźć miejsca w szpitalu, to znaczy, że jest naprawdę poważnie. Te statystyki nie kłamią – stwierdził Adam Bodnar w rozmowie z Wirtualną Polską. Dla zobrazowania skali pandemii, Adam Bodnar podał także alarmujące dane dotyczące liczby zakażonych i zmarłych na koronawirusa.

źródło: rpo.gov.pl

8 thoughts on “Adam Bodnar: Noszenie maseczek jest naszym obowiązkiem prawnym i moralnym

  1. (…) “Przyznał, że chorobę przeszedł “bez specjalnych objawów”, co – jak zaznaczył – może być przestrogą dla wszystkich osób bagatelizujących epidemię koronawirusa.” – czy ten facecik myśli? Czy sam sobie uświadamia, co mówi? Nie? Starannie wyselekcjonowany na podstawie niskiego poziomu inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *