Premier Mateusz Morawiecki: Nasze strategiczne cele to chronić życie i zdrowie Polaków

Fot.: Mateusz Morawiecki/Facebook

Walka z pandemią to nasze najważniejsze zadanie. Temu podporządkowane są wszystkie nasze działania. Nie ma nic ważniejszego dla rządu niż zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia dla Polaków – powiedział premier Mateusz Morawiecki w czwartek (15 października br.) podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Prezes Rady Ministrów wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawili nowe obostrzenia, które obowiązują w strefach czerwonej i żółtej od soboty, 17 października.

Ogłoszona na konferencji strategia walki z COVID-19 to:

– bezpieczeństwo seniorów;

– utrzymanie wydolności systemu ochrony zdrowia;

– walka z koronawirusem przy jak najmniejszym wpływie na gospodarkę

Prezes Rady Ministrów podkreślił, że teraz podstawowe zadanie to ochrona zdrowia i życia Polaków, a najbardziej narażone na utratę życia są osoby starsze. – Chrońmy osoby starsze. Nasza cała strategia ich w dużej mierze dotyczy, żeby mogli przebywać w samoizolacji i unikać zakażenia – podkreślił premier. Zaznaczył, że bardzo ważne zadanie to utrzymanie wydolności systemu zdrowia, ale też utrzymanie płynności gospodarki poprzez utrzymanie miejsc pracy. – Nie jesteśmy skazani na wybór albo całkowity brak obostrzeń albo całkowity lockdown. Jest droga środka – dodał.

– Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale jednocześnie chcemy, żeby gospodarka w możliwie dużym zakresie pracowała. Podstawowe zalecenie z wiosny – zostań w domu – musi wrócić do nas również teraz – podkreślił szef rządu.

Premier i minister zdrowia zaznaczyli, że kluczowe jest ograniczenie mobilności i kontaktów społecznych. – Ci, którzy mogą przejść na pracę zdalną apeluję, żeby to zrobili. Apeluję, żeby wszyscy seniorzy i osoby starsze zostały w domu, a samorządy, MOPS, GOPS, harcerze, wolontariusze, WOT pomogą w dowiezieniu lekarstw, żywności czy niezbędnych artykułów – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Nowe rozwiązania dla służby zdrowia

– Jestem wdzięczny medykom, że służą społeczeństwu w walce z epidemią – podkreślił Prezes Rady Ministrów. Zaznaczył, że solidarność pomiędzy środowiskiem medyków, a całym społeczeństwem jest fundamentem powodzenia całej naszej strategii walki z epidemią.

Minister Adam Niedzielski zwrócił się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu. Posłowie mają się zająć uchwaleniem nowych rozwiązań dla służby zdrowia. – Będą one mogły określić zasady funkcjonowania służby zdrowia w okolicznościach, w jakich się znajdujemy – powiedział premier.

– Pracujemy nad stworzeniem tzw. klauzuli dobrego Samarytanina, zakładającej, że w ramach walki z koronawirusem, błędy popełniane nieumyślnie nie będą karane – dodał szef resortu zdrowia. Poinformował również, że planowane jest zwiększenie dodatku, który wynika z pracy przy COVID-19 dla medyków skierowanych do tej pracy. – Tu będziemy chcieli płacić 175 proc. wynagrodzenia – powiedział minister Adam Niedzielski.

Od soboty w czerwonej strefie 152 powiaty

Premier Mateusz Morawiecki wspólnie z ministrem Adamem Niedzielskim ogłosili nowe obostrzenia w strefach żółtej i czerwonej. Większość nowych obostrzeń w strefie żółtej i czerwonej zacznie obowiązywać od 17 października br.

Szef resortu zdrowia poinformował, że w czerwonej strefie od soboty znajdą się 152 powiaty ze wszystkich 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich. Będą to m.in. Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.

W strefie czerwonej w transporcie publicznym będzie mogło być zajętych 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich. Ograniczona zostaje liczba osób w placówkach handlowych – do 5 osób na jedną kasę. Zgromadzenia nie będą mogły być większe niż 10 osób, a podczas uroczystości religijnych maksymalnie jedna osoba na 7 mkw.

Wprowadzony zostanie również zakaz organizacji imprez okolicznościowych np. wesel (od poniedziałku – 19 października br.).

W powiatach, które znajdą się w strefie czerwonej szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauki zdalnej. – Mamy nadzieję, że te działania które podejmujemy w zakresie edukacji to będą te elementy, które pozwolą nam zmniejszyć liczbę interakcji i nie dać wirusowi szans do rozprzestrzeniania się – podkreślił szef resortu zdrowia.

Działalność gastronomiczna będzie dozwolona od 6 do 21. Poza tymi godzinami jest możliwe wydawanie posiłków tylko na wynos. Wydarzenia sportowe będą się odbywały bez udziału publiczności, natomiast wydarzenia kulturalne do 25 proc. udziału publiczności. Zawieszona zostaje działalność basenów i siłowni.

– Skala pandemii, jak ona będzie wyglądała za 2-3 tygodnie będzie zależała od naszego rygoru. To jest to światełko w tunelu. Pamiętamy po poprzedniej fali, że po kilku tygodniach było już lepiej – zaznaczył premier.

Nowe zasady bezpieczeństwa w strefie żółtej

– W strefie żółtej w imprezach okolicznościowych takich jak wesela czy konsolacje od 19 października będzie mogło wziąć udział tylko maksymalnie 20 osób, bez możliwości zabaw tanecznych – poinformował premier.

Natomiast od soboty (17 października br.) zgromadzenia publiczne zostają ograniczone do 25 osób. Podczas uroczystości religijnych limit wyniesie maksymalnie jedną osobę na 4 mkw.

W strefie żółtej (podobnie jak w czerwonej) podróż transportem publicznym będzie ograniczona do 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc. Działalność gastronomiczna będzie dozwolona od 6 do 21. Poza tymi godzinami jest możliwe wydawanie posiłków tylko na wynos.

W powiatach, które są w żółtej strefie szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego. Zawieszona zostaje działalność basenów i siłowni. Wydarzenia sportowe będą się odbywały bez udziału publiczności, natomiast wydarzenia kulturalne do 25 proc. udziału publiczności.

– Jestem pewien, że jako społeczeństwo jesteśmy w stanie w czasie tych kilku tygodni pokazać ogromną solidarność w obliczu epidemii. Wygramy tę walkę, ale wygramy ją tylko wtedy, kiedy solidarnie podejdziemy do tych zaleceń i rygorów, które dzisiaj wdrażamy – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

źródło: gov.pl

30 thoughts on “Premier Mateusz Morawiecki: Nasze strategiczne cele to chronić życie i zdrowie Polaków

  1. Pingback: ivermectine 6 mg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *