Na Stadionie Narodowym powstaje tymczasowy szpital dla chorych na koronawirusa

Fot.: gov.pl

Na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie powstaje tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19. O powstaniu placówki poinformowali na dzisiejszej konferencji prasowej ministrowie Michał Dworczyk i Mariusz Kamiński, a także dr n. med. Artur Zaczyński – zastępca dyrektora ds. medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, który jest zaangażowany w budowę szpitala.

–  W najbliższych dniach otwieramy tymczasowy szpital, który będzie zabezpieczeniem dla Mazowsza – powiedział podczas konferencji minister Mariusz Kamiński. Jak zaznaczył, każdy wojewoda przygotowuje się do otwarcia takiego szpitala w swoim województwie, jeśli zajdzie taka potrzeba. W Warszawie będą mogły powstać dwa tego typu obiekty.

Pandemia to zagrożenie dla każdego z nas. Tu niezwykłą pracę wykonuje personel medyczny i wszystkie inne służby. Poświęcają swój czas, ryzykują swoje życie i zdrowie – powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. Dodał, że pomimo tworzenia kolejnych miejsc w dotychczasowych szpitalach, rząd myśli o wszystkich wariantach rozwoju pandemii.

Szpital, który powstanie na terenie PGE Narodowego, będzie filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Obecnie trwa budowa szpitala, a także kompletowanie kadry medycznej.  – Jesteśmy gotowi otworzyć sieć takich szpitali tymczasowych w całej Polsce, żeby chorzy mieli zabezpieczone miejsca z obsługą. Zawsze będzie to filia dużego i renomowanego szpitala mającego odpowiednią wiedzę i umiejętności – powiedział minister Mariusz Kamiński. Jak dodał, w tym tygodniu kolejnych kilkanaście tysięcy miejsc w funkcjonujących szpitalach zostanie decyzjami wojewodów przekazanych na użytek walki z COVID-19.

Jak zaznaczył minister Michał Dworczyk, w szpitalu na Stadionie Narodowym w pierwszej fazie dostępnych będzie 500 łóżek, z czego 50 zostanie przeznaczonych dla pacjentów wymagających intensywnej terapii. Docelowo ma istnieć możliwość rozwinięcia bazy łóżkowej do 1000 sztuk. – To nie jest szpital na teraz. Obecnie system funkcjonuje, a szpital na Stadionie Narodowym jest budowany na przyszłość. Chcemy, aby szpital osiągnął gotowość w ciągu kilku dni – powiedział szef KPRM. Jak dodał, wyboru Stadionu Narodowego na obiekt tego typu dokonano jeszcze wiosną tego roku.

W powstanie szpitala na PGE Narodowym jest zaangażowanych wiele instytucji. Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego prace związane z infrastrukturą obiektu prowadzi spółka zarządzająca stadionem. Kancelaria Premiera będzie refinansowała te działania. Personel i służby medyczne będą natomiast koordynowane przez CSK MSWiA  – te działania będą z kolei finansowane przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ. Wsparciem będą służyć funkcjonariusze służb podległych MSWiA i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Osobą bezpośrednio nadzorującą pracę szpitala będzie dr n. med. Artur Zaczyński – zastępca dyrektora ds. medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. – Doświadczenia CSK MSWiA przelejemy na zaprojektowany już szpital tymczasowy. Pacjenci będą mieli tu dostępną pełną diagnostykę i badania laboratoryjne – powiedział podczas konferencji dyrektor Zaczyński.

źródło: gov.pl

2 thoughts on “Na Stadionie Narodowym powstaje tymczasowy szpital dla chorych na koronawirusa

  1. Nazwalbym tytulem Kolejne absurdalne dzialanie rzadu, czyżby kolejny nonsens by wyprowadzac kolejne miliony dla swoich rodzin ?? Tak powinno.brzmiec w niezaleznym srodowisku…. Moze sie pozmienialo z nastawieniem przekazu hmm ??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *