Sejm przyjął ustawę covidową. Za projektem PiS była zdecydowana większość posłów

Fot.: Rafał Zambrzycki/Kancelaria Sejmu

Na czwartkowym posiedzeniu Sejmu posłowie zagłosowali za przyjęciem ustawy covidowej. Zakłada ona m.in. wzrost wynagrodzeń medyków skierowanych do walki z koronawirusem oraz wyłączenie ich z odpowiedzialności karnej podczas epidemii.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się 21 października, a posłowie rozpatrywali przepisy z czterech projektów ustaw związanych ze zwalczaniem epidemii autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL. Głównym projektem stał się ten Prawa i Sprawiedliwości. Uchwalone przepisy zakładają wzrost wynagrodzeń medyków skierowanych do walki z koronawirusem oraz wyłączenie ich z odpowiedzialności karnej podczas epidemii. To tzw. klauzula „dobrego Samarytanina”. Wprowadza ona brak kar dla lekarzy za nieumyślne błędy popełnione w czasie leczenia osób, które są zakażone koronawirusem. Za zagłosowało 423 posłów, przeciw 11, a 9 wstrzymało się do głosu.

Ustawa zakłada m.in. wzrost wynagrodzenia do 200 proc. dla osób, które do walki z pandemią skieruje wojewoda. 100 proc. uposażenie dla przebywających na kwarantannie lub w izolacji pracowników służb mundurowych. Wprowadzono także klauzulę „dobrego Samarytanina”, a mianowicie brak kar dla lekarzy za nieumyślne błędy popełnione w czasie leczenia zakażonych koronawirusem. Możliwe będzie zatrudnianie lekarzy bez uprawnień zdobytych w Unii Europejskiej, a także karanie za brak zakrytych ust i nosa (nastąpią zmiany w Kodeksie wykroczeń. Sprzedawca będzie mógł odmówić obsługi klientowi, który nie ma zasłoniętych ust i nosa.

Ustawa trafi teraz do Senatu, a marszałek Tomasz Grodzki zapowiedział, że 26 października zajmie się nią senacka komisja zdrowia.

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: Sejm RP/wprost/TVP Info

One thought on “Sejm przyjął ustawę covidową. Za projektem PiS była zdecydowana większość posłów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *