Sejm przyjął ustawę covidową. Za projektem PiS była zdecydowana większość posłów

Fot.: Rafał Zambrzycki/Kancelaria Sejmu

Na czwartkowym posiedzeniu Sejmu posłowie zagłosowali za przyjęciem ustawy covidowej. Zakłada ona m.in. wzrost wynagrodzeń medyków skierowanych do walki z koronawirusem oraz wyłączenie ich z odpowiedzialności karnej podczas epidemii.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się 21 października, a posłowie rozpatrywali przepisy z czterech projektów ustaw związanych ze zwalczaniem epidemii autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL. Głównym projektem stał się ten Prawa i Sprawiedliwości. Uchwalone przepisy zakładają wzrost wynagrodzeń medyków skierowanych do walki z koronawirusem oraz wyłączenie ich z odpowiedzialności karnej podczas epidemii. To tzw. klauzula „dobrego Samarytanina”. Wprowadza ona brak kar dla lekarzy za nieumyślne błędy popełnione w czasie leczenia osób, które są zakażone koronawirusem. Za zagłosowało 423 posłów, przeciw 11, a 9 wstrzymało się do głosu.

Ustawa zakłada m.in. wzrost wynagrodzenia do 200 proc. dla osób, które do walki z pandemią skieruje wojewoda. 100 proc. uposażenie dla przebywających na kwarantannie lub w izolacji pracowników służb mundurowych. Wprowadzono także klauzulę „dobrego Samarytanina”, a mianowicie brak kar dla lekarzy za nieumyślne błędy popełnione w czasie leczenia zakażonych koronawirusem. Możliwe będzie zatrudnianie lekarzy bez uprawnień zdobytych w Unii Europejskiej, a także karanie za brak zakrytych ust i nosa (nastąpią zmiany w Kodeksie wykroczeń. Sprzedawca będzie mógł odmówić obsługi klientowi, który nie ma zasłoniętych ust i nosa.

Ustawa trafi teraz do Senatu, a marszałek Tomasz Grodzki zapowiedział, że 26 października zajmie się nią senacka komisja zdrowia.

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: Sejm RP/wprost/TVP Info

49 thoughts on “Sejm przyjął ustawę covidową. Za projektem PiS była zdecydowana większość posłów

  1. Pingback: fat tinder

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *