Cała Polska w czerwonej strefie. Premier przedstawił listę nowych obostrzeń

Fot.: screen video/YouTube

– Cała Polska od soboty staje się czerwoną strefą – powiedział Mateusz Morawiecki. Premier przedstawił na piątkowej konferencji prasowej listę nowych obostrzeń.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił na piątkowej konferencji prasowej listę nowych obostrzeń, które zostaną wprowadzone. Ograniczenia obejmą edukację dzieci, branżę gastronomiczną oraz seniorów.

Szkoła, w klasach od IV do VIII, będzie pracowała w trybie zdalnym, żeby zmniejszyć kontakty społeczne i tłok w komunikacji miejskiej. Zasada ta dotyczy także uczniów z placówek ponadpodstawowych oraz studentów. W godzina od 8.00 do 16.00 dzieci i młodzież do 16 roku mogą wychodzić z domów tylko z osobą dorosłą.

Restauracje, puby i bary będą mogły jedynie wydawać jedzenie na wynos. Na razie te ograniczenia wprowadzone zostają na 2 tygodnie. Lokale gastronomiczne pozostaną zamknięte i nie będzie możliwości spożywania posiłków na miejscu.

Wprowadzony zostaje zakaz aktywności osób powyżej 5 osób w jednej grupie (zakaz spotkań, zebrań). Wyjątki ustanowiono tylko dla celów zawodowych i osób mieszkających razem.

Mateusz Morawiecki mówił o ochronie seniorów. Wyraził prośbę do osób powyżej 70. roku życia, aby nie wychodziły z domu i nie przemieszczały się. Uruchomiony zostanie program „Korpus wsparcia seniorów” dla osób, które nie mają rodzin lub osób do pomocy. Zamknięte zostaną sanatoria.

– Ograniczmy liczbę kontaktów – powiedział szef rządu. Apelował także o noszenie maseczki i wietrzenie pomieszczeń. – Musimy w cierpliwy sposób zastosować się do tych rygorów i jestem przekonany, że wtedy wspólnie zwyciężymy – dodał Morawiecki.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że przed nami krytyczny tydzień. – Mam nadzieję, ze nadchodzący tydzień da nam podstawę do większego optymizmu. W tej chwili musimy działać cały czas zakładając rozwój w ramach czarnego scenariusza. Dziękuję premierowi za podjęcie odważanych decyzji – dodał szef resortu zdrowia.

Prof. Andrzej Horban poinformował na konferencji, że to nie są restrykcje, a środki zapobiegawcze, środki ochronne. Doradca premiera powiedział, że mamy mniej więcej 100 tys. miejsc szpitalnych, dodał, że oprócz Covidu są także inne choroby. – Trudno odmówić człowiekowi potrzebującemu interwencji chirurgicznej – podkreślił.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że w ramach „Korpusu dla seniorów” uruchomiono dla seniorów infolinię, która już działa, nr telefonu – 22 505 11 11. Wyjaśniała, że potrzebne produkty dostarczą wolontariusze lub osoby z ośrodka pomocy społecznej, po wcześniejszym skontaktowaniu się przez infolinię. Na cel pomocy dla seniorów przeznaczono 100 mln złotych. Maląg zaapelowała do seniorów, aby zostali w domach.

Szef rządu zachęcał, aby odwiedzać groby kilka dni przed lub po 1 listopada. Premier Morawiecki zaapelował, żeby 1 listopada ludzie pozostali w domach, aby zapobiec dużym skupiskom osób na cmentarzach.

Na pytanie dziennikarza, kiedy obostrzenia mogą być zdjęte Morawiecki odpowiedział: – Zmiany można dostrzec najwcześniej po tygodniu, ale tak naprawdę po 10, 14 dniach. Dzisiaj doświadczamy skutków zmian, które wdrażaliśmy mniej więcej 2 tygodnie temu. Za tydzień doświadczymy pierwszych zmian, które wdrażamy od jutra.

Morawiecki zapewnił, że w bardzo krótkim czasie zostanie zaprezentowany program wsparcia dla branż, które ucierpiały przez ograniczenia, między innymi gastronomii. Premier dodał, że musimy nauczyć się żyć i pracować w reżimie sanitarnym. – Jest recesja, jest bardzo trudna sytuacja gospodarcza. Od naszej dyscypliny społecznej zależy kształt życia gospodarczego – dodał.

Renata Zalewska-Ociepa

71 thoughts on “Cała Polska w czerwonej strefie. Premier przedstawił listę nowych obostrzeń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *