Joe Biden nowym prezydentem USA

Fot.: Joe Biden/screen video YouTube

Media w USA informują, że Joe Biden został 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

O zwycięstwie Joe Bidena jako pierwsza poinformowała stacja CNN. Kandydat Demokratów miał zdobyć 273 głosy elektorskie, aby zwyciężyć wystarczy 270. Liczenie głosów wciąż trawa jeszcze w kilku stanach, ale tam, cały czas rosło poparcie dla Bidena. Wszystko wskazuje na to, że to głosy z Pensylwanii zdecydowały o zwycięstwie Joe Bidena, gdyż w tym stanie uzyskał on 20 głosów elektorskich.

Wybory w USA odbyły się 3 listopada. O reelekcję ubiegał się Republikanin Donald Trump, a jego przeciwnikiem, z ramienia Demokratów, został Joe Biden.

Donald Trump nie uznaje zwycięstwa Bidena i zapowiedział walkę w sądzie. Informował on o oszustwach wyborczych i o nieprawidłowościach przy liczeniu głosów. Jego prawnicy pierwsze pozwy skierowali już w czwartek.

Joe Biden napisał na Twitterze: „Ameryko, jestem zaszczycony, że wybrałaś mnie do kierowania naszym wspaniałym krajem. Praca, która nas czeka, będzie ciężka, ale obiecuję: będę prezydentem wszystkich Amerykanów – bez względu na to, czy głosowaliście na mnie, czy nie. Zachowam wiarę, którą mnie obdarzyłaś”.

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: WP/independent.co.uk/rmf24

One thought on “Joe Biden nowym prezydentem USA

  1. Biden ani technicznie, ani formalnie nie jest jeszcze prezydentem elektem.

    Mówiąc krótko, wybory jeszcze się nie skończyły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *