Nie żyje kard. Henryk Gulbinowicz. Miał 97 lat

Fot.: Henryk Gulbinowicz/screen video YouTube

Zmarł kardynał Henryk Gulbinowicz. Miał 97 lat.

Dzisiaj ok. godziny 10.40 zmarł kard. Henryk Gulbinowicz. Duchowny w ostatnich dniach przebywał w szpitalu we Wrocławiu, a lekarze jego stan oceniali jako ciężki. 

Kard. Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 roku w Szukiszkach, w archidiecezji wileńskiej. W 1950 roku został wyświęcony na kapłana. W 1970 roku otrzymał stanowisko administratora apostolskiego w Białymstoku. W 1975 roku został mianowany metropolitą wrocławskim, a dziesięć lat później został kardynałem. Funkcję metropolity wrocławskiego kard. Gulbinowicz pełnił do 2004 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę.

6 listopada br., decyzją papieża Franciszka, kard. Henryk Gulbinowicz został surowo ukarany. Informację przekazali kardynałowi delegaci Watykanu, którzy przyjechali do Wrocławia.

Pod adresem kardynała Gulbinowicza wysuwano zarzuty dotyczące jego przeszłości. Oskarżano go o nadużycia seksualne, których miał się dopuścić 30 lat temu wobec 16-letniego wówczas ucznia. Gulbinowicz poręczył również za księdza pedofila Pawła K., który dzięki niemu uniknął w 2005 roku aresztowania. Wówczas prokuratura prowadziła wobec księdza śledztwo w sprawie znalezionej w jego komputerze pornografii dziecięcej. Obecnie K. odsiaduje wyrok za gwałty i molestowanie nieletnich. Nie jest on już także księdzem.

Nuncjatura Apostolska w Polsce opublikowała oświadczenie dotyczące kardynała.

W wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących przeszłości kardynała, Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzje dyscyplinarne.

Ma on zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich”.

Kardynał „został też pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze” – czytamy w komunikacie.

Nakazano mu również wypłatę „odpowiedniej sumy pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji św. Józefa powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich”.

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: nwk24.pl/TVP3 Wrocław

7 thoughts on “Nie żyje kard. Henryk Gulbinowicz. Miał 97 lat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *