Pogrzeb kardynała Henryka Gulbinowicza. „Informacja o czasie i miejscu pochówku nie będzie podawana do wiadomości publicznej”

Fot.: Henryk Gulbinowicz/screen video YouTube

Kardynał Henryk Gulbinowicz zmarł w poniedziałek 16 listopada w szpitalu we Wrocławiu. Trafił do niego kilka dni wcześniej w ciężkim stanie. Dzisiaj, na stronie archidiecezji wrocławskiej, opublikowano komunikat w sprawie pogrzebu duchownego.

Zgodnie z wolą rodziny śp. księdza kardynała uroczystości pogrzebowe odbędą się poza archidiecezją wrocławską. Na prośbę najbliższych zmarłego informacja o czasie i miejscu pochówku nie będzie podawana do wiadomości publicznej. Prosimy o uszanowanie tej decyzji” – napisano na stronie internetowej archidiecezji wrocławskiej. Jak podaje Super Express, Henryk Gulbinowicz zostanie pochowany w Białymstoku.

Msza św. żałobna w intencji śp. kardynała Henryka Gulbinowicza zostanie odprawiona w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu w piątek 20 listopada o godz. 10.00. Eucharystię będzie sprawował abp Józef Kupny, metropolita wrocławski z najbliższymi współpracownikami. Ze względu na stan epidemii wszystkich, którzy chcą przyłączyć się do modlitwy prosimy o udział duchowy za pośrednictwem transmisji internetowej” – podano w komunikacie archidiecezji.

Kard. Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 roku w Szukiszkach, w archidiecezji wileńskiej. W 1950 roku został wyświęcony na kapłana. W 1970 roku otrzymał stanowisko administratora apostolskiego w Białymstoku. W 1975 roku został mianowany metropolitą wrocławskim, a dziesięć lat później został kardynałem. Funkcję metropolity wrocławskiego kard. Gulbinowicz pełnił do 2004 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę.

6 listopada br., decyzją papieża Franciszka, kard. Henryk Gulbinowicz został surowo ukarany. Informację przekazali kardynałowi delegaci Watykanu, którzy przyjechali do Wrocławia. Pod adresem kardynała Gulbinowicza wysuwano zarzuty dotyczące jego przeszłości. Oskarżano go o nadużycia seksualne, których miał się dopuścić 30 lat temu wobec 16-letniego wówczas ucznia. Gulbinowicz poręczył również za księdza pedofila Pawła K., który dzięki niemu uniknął w 2005 roku aresztowania. Wówczas prokuratura prowadziła wobec księdza śledztwo w sprawie znalezionej w jego komputerze pornografii dziecięcej. Obecnie K. odsiaduje wyrok za gwałty i molestowanie nieletnich. Nie jest on już także księdzem.

Nuncjatura Apostolska w Polsce opublikowała oświadczenie dotyczące kardynała. W wyniku przeprowadzenia dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących przeszłości kardynała, Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzje dyscyplinarne. Ma on zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich”. Kardynał „został też pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze” – czytamy w komunikacie. Nakazano mu wówczas również wypłatę „odpowiedniej sumy pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji św. Józefa powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich”.

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: nwk24.pl/se.pl/archidiecezja wrocławska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *