Nowe badania z Wuhan. Bezobjawowcy nie zakażali koronawirusem

Fot.: pixabay

W Chinach przebadano 92,9 proc. z 11 milionów osób, które żyją w Wuhan. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Nature. Okazało się, że ci, którzy mieli kontakt z chorymi bezobjawowo nie zakazili się od nich koronawirusem.

Badania trwały w dniach od 14 maja do 1 lipca br. Obowiązkowe testy przeprowadzono u 9 899 828 osób powyżej 6. roku życia. To mieszkańcy Wuhan. Wyniki badań wskazały, że nie wykryto żadnych nowych przypadków zakażenia, któremu towarzyszyły objawy. 300 osób było bezobjawowych, natomiast 107 osób z 34 424, które przechorowały COVID-19 i wyzdrowiały, ponownie zachorowało. U 1174 osób, które miały bliski kontakt z chorymi bezobjawowo, nie wykryto koronawirusa. Eksperci i wirusolodzy do tej pory uważali, że bezobjawowi również zakażają. Badanie z Wuhan może zmusić naukowców do ponownego przeanalizowania tego poglądu. Eksperci z Wuhan wywnioskowali, że chorzy u których nie wystąpiły objawy, mają mniejszą ilość ładunków wirusowych i rozsiewają je krócej od tych, u których objawy wystąpiły.

Badanie było przekrojowe i niemożliwe było przebadanie rozwoju w momencie przypadków bezobjawowych. Eksperci nie wykluczają także, że część wykonanych testów mogła dać wynik fałszywie negatywny, a tym samym ilość zakażonych mogła być zaniżona.

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: WP

9 thoughts on “Nowe badania z Wuhan. Bezobjawowcy nie zakażali koronawirusem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *