Warszawa: Ruszył proces o odszkodowanie za powikłania pozostające w związku ze szczepieniem BCG

Fot.: Justyna Socha

14 grudnia przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się długo wyczekiwany proces o odszkodowanie za powikłania pozostające w związku ze szczepieniem BCG. Dotychczas jest to szczepienie obowiązkowe, wykonywane w naszym kraju w pierwszej dobie po narodzeniu dziecka, obecnie do czasu wypisania ze szpitala. Pozwani zostali: lekarz, szpital, GIS (Skarb Państwa) oraz producent szczepionki.

– Przez dwa lata syn nie wychodził ze szpitala – powiedziała Marta Pietrasz, mama chłopca. – Gruźlica poszczepienna uszkodziła kość stopy. Później syn otrzymywał leki, żeby nie rozprzestrzeniła się dalej. Kolejna zmiana była na kości udowej i kolejny raz była konieczna operacja celem oczyszczenia. W związku z gruźlicą, dziecko miało trzy operacje. Był też na Oiomie, ponieważ przestał oddychać – oświadczyła mama. – Teraz ma problemy z nóżkami i rączkami. Jest problem z nogą, wymaga pomocy przy wchodzeniu po schodach. Bolą go nóżki po spacerach. Kobieta dodała, że gruźlica dotknęła również mózgu i rokowania na przyszłość są wielką niewiadomą.

Gruźlicę poszczepienną zdiagnozowali lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka. Leki częściowo muszą opłacać rodzice, a ich miesięczny koszt to ok. 5 tys. złotych. Rodzice wskazali, że dziecko jest wykluczone z życia społecznego, a każda infekcja może pogorszyć jego stan.

– Mnie jako ojca nikt nie zapytał o zgodę, czy może zaszczepić moje dziecko, zeznał przed sądem Dawid Jakubowicz. – Żonie podsunięto dokument zgody przy wypisie, a ja nic nie podpisywałem – podkreślił i dodał, że ten prątek gruźlicy znajduje się jedynie w szczepionce podawanej obowiązkowo w pierwszych chwilach życia, a jego syn ma ogólnoustrojowe zakażenie mycobacterium bovis bcg.

Rodzice Antosia domagają się od Skarbu Państwa odszkodowania i dożywotniej renty za gruźlicę poszczepienną potwierdzoną u ich dziecka przez lekarzy. Pozwany został również szpital i lekarz. W Sądzie Okręgowym Warszawa Praga 14 grudnia rozpoczęło się pierwsze posiedzenie, a nastąpiło to dopiero dwa i pół roku od złożenia pozwu.

To pierwszy taki pozew, a powikłania poszczepienne, które wystąpiły u chłopca są skutkiem obowiązkowej szczepionki narzuconej przez Głównego Inspektora Sanitarnego u noworodków w pierwszej dobie życia. Rodzice zarzucają, że na tak wczesnym etapie życia nie sposób ocenić, czy np. dziecko nie ma wrodzonego zapalenia płuc, które jest przeciwwskazaniem do szczepień.

W orzeczeniu z 9 lipca 2002 r. wydanym w sprawie Ilaria Salvetti przeciwko Włochom, 42197/98 Europejski Trybunał Praw Człowieka (TSUE) uznał, że państwo, które stosuje przymus, a nie przewiduje systemu odszkodowawczego, narusza konwencję o ochronie praw człowieka.

Pozew przeciwko państwu polskiemu wspiera Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach zrzeszające m.in. rodziców, których dzieci doznały powikłań poszczepiennych.

Rodzice, aby leczyć dziecko (uogólnione zakażenie – gruźlica poszczepienna) muszą liczyć na pomoc fundacji, prosić o “zrzutki”. Dziecko wymaga leczenia i rehabilitacji.

Szczepienie BCG (Bacillus Calmette-Guerin) to szczepionka przeciwko gruźlicy przygotowana z atentuowanych prątków gruźlicy wywołujących tę chorobę u bydła. Stosowana jest w profilaktyce gruźlicy u ludzi. Obecnie ten prątek gruźlicy nie występuje w przyrodzie (terytorium Polski) i tylko w Polsce, Rumuni i Bułgarii jest to szczepienie obowiązkowe na tym etapie życia noworodka.

Waleczni rodzice dziecka są rozżaleni, gdyż medycy uważają, że nie są odpowiedzialni… Taki jest kalendarz szczepień obowiązkowych… to rodzice wyrażają zgodę na szczepienie… GIS uważa, że nie jest odpowiedzialny, bo kalendarz szczepień tylko zatwierdza, a lekarz ma wykluczyć przeciwwskazania przed podaniem każdej szczepionki.

Wszyscy niewinni, tylko dziecko chore z diagnozą zakażenia prątkiem gruźlicy znajdującym się w szczepionce. Rodzice złożyli wniosek o dopozwanie do sprawy producenta szczepionki. Może producent poczuje się odpowiedzialny?

Rodzice domagają się kwoty 2 mln złotych plus odsetki oraz renty dla dziecka.

W Niemczech (kraju w którym szczepienia są co do zasady dobrowolne) już w latach sześćdziesiątych stworzono fundusz odszkodowawczy dla dzieci, które doświadczyły Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych. NOP to także gruźlica, krztusiec, sepsa oraz wiele innych w tym zgon.

Kolejny termin posiedzenia wyznaczono na 12 marca 2021 roku. 

źródło: Kancelaria Adwokacka Arkadiusz Tetela/Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP

7 thoughts on “Warszawa: Ruszył proces o odszkodowanie za powikłania pozostające w związku ze szczepieniem BCG

 1. Ważna sprawa. Takich pozwów powinny być tysiące – przy milionach szczepionych liczba dramatów jest bardzo duża, tylko ludziom się nie chce a i sądy jakie są każdy widzi. Big Pharma i lekarze dobrze zarabiają na ofiarach szczepień – 5 tyś. na miesiąc na leki za małe dziecko….

 2. GO!!!
  This phrase was said by the first cosmonaut on Earth – Yuri Gagarin. (Yuri Gagarin)
  He was the first astronaut on Earth. He was Russian! …
  Now Russia is becoming a strong country, gas pipelines, a vaccine against COVID-19, an army.
  Is this very reminiscent of the communist Soviet Union?
  How do you think?
  Now we have total control in our country. I am interested in the opinion of foreigners.

  … Альбонумизматико – альбомы для монет

  ПОЕХАЛИ!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *