Pościg za pijanym kierowcą. Ucieczka zakończyła się wypadkiem

Fot.: Policja

Do 5 lat więzienia grozi 60-letniemu kierowcy audi, który ucieczkę przed policjantami zakończył poważną kraksą. Pijany mężczyzna uciekał przed radiowozem, zagrażając innym kierowcom. Policjanci zatrzymali uciekiniera, kiedy jego samochód spadł ze skarpy i uderzył w betonowy mur.

W poniedziałek (14.12 br.) policjanci z Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu patrolując drogę wojewódzką 965 na odcinku miejscowości Połom Duży zauważyli białe audi, którego kierujący wyprzedzał inne samochody w rejonie przejścia dla pieszych. Mundurowi widząc szaleńczą jazdę audi włączyli sygnały dźwiękowe i błyskowe nakazując kierowcy zatrzymanie pojazdu. Mężczyzna na widok policyjnego radiowozu zaczął jednak uciekać. Chcąc zgubić radiowóz, przyspieszył i nie zważając na podwójną linię ciągłą, z dużą prędkością wyprzedzał inne pojazdy. Po półkilometrowej ucieczce, pokonując z dużą prędkością łuk drogi 60-latek stracił panowanie nad pojazdem i zjechawszy  z drogi uderzył w znak drogowy, a następnie zjeżdżając ze skarpy przebił ogrodzenie przydrożnej posesji i jazdę zakończył uderzeniem w betonowy mur oporowy. Policjanci natychmiast ruszyli uwięzionemu w samochodzie mężczyźnie na pomoc, gdyż nie był w stanie sam wydostać się z poważnie rozbitego pojazdu. Okazało się, na szczęście, że kierujący audi nie posiadał   poważnych obrażeń. Potwierdzili to również ratownicy medyczni, którzy zostali wezwani na miejsce zdarzenia.
Badanie stanu trzeźwości 60-letniego mieszkańca powiatu bocheńskiego wskazało blisko promil alkoholu. Za ten skrajny brak odpowiedzialności mężczyznę czekają teraz bardzo poważne konsekwencje prawne. Niezatrzymanie się do kontroli drogowej zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości to 2 lata więzienia, utrata prawa jazdy i bardzo wysokie kary pieniężne. Sprawca odpowie również za szereg wykroczeń, które popełnił podczas ucieczki przed policjantami.
Jazda pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona. Prowadzenie pojazdu wymaga koordynacji wzrokowo-ruchowej, ponieważ podczas jazdy większość informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe.
Alkohol w sposób znaczący:
– pogarsza koordynację ruchów – pojawiają się trudności w wykonywaniu dwóch i więcej czynności jednocześnie,
– wydłuża czas reakcji kierującego,
– powoduje pogorszenie wzroku – narasta problem z dostrzeganiem znaków drogowych, pieszych i innych istotnych elementów wpływających na bezpieczeństwo,
– ogranicza pole widzenia,
– powoduje błędną ocenę odległości i szybkości – pieszy, inny pojazd lub drzewo mogą wydawać się dużo dalej niż są w rzeczywistości.
Należy również pamiętać, że im więcej alkoholu spożyliśmy, tym dłużej trwa neutralizowanie tej substancji w naszym organizmie. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie został ślad po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że kierujący jest w dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu.
Nie spożywaj alkoholu jeżeli planujesz prowadzić pojazd. Nie proponuj alkoholu osobie, która zamierza prowadzić. Nie daj się namówić na jazdę samochodem z kierowcą, który pił alkohol!

źródło: Policja Małopolska

Fot.: Policja

18 thoughts on “Pościg za pijanym kierowcą. Ucieczka zakończyła się wypadkiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *