Nie żyje dominikanin o. Maciej Zięba. Miał 66 lat

Fot. o. Maciej Zięba/screen video/YouTube

Z żalem informujemy, że dzisiejszej nocy, po wielu miesiącach walki z chorobą nowotworową, zmarł nasz współbrat Maciej Zięba OP.  Pamiętajmy o nim w modlitwie” – napisano na stronie internetowej wrocławskich dominikanów.

O. Maciej Zięba urodził się 6 września 1954 roku we Wrocławiu. Był teologiem, filozofem i publicystą. Absolwentem fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Do zakonu dominikanów wstąpił w 1981 roku, a sześć lat później uzyskał święcenia kapłańskie. W latach 70. i 80. był działaczem opozycji antykomunistycznej. Był doradcą NSZZ “Solidarność” oraz dziennikarzem “Tygodnika Solidarność”. Był założycielem i dyrektorem Instytutu Tertio Millennio w Krakowie oraz dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W 1997 uzyskał stopień naukowy doktora na Wydziale Filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Był autorem wielu książek, m.in. “Papieska ekonomia. Kościół-rynek-demokracja”, „Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata”.

O. Maciej Zięba był wykładowcą na licznych uczelniach w kraju i na świecie. Od 1998 do 2006 był prowincjałem polskich dominikanów.

Za działalność w opozycji demokratycznej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Renata Zalewska-Ociepa

źródło: https://wroclaw.dominikanie.pl/Media

10 thoughts on “Nie żyje dominikanin o. Maciej Zięba. Miał 66 lat

  1. Pingback: tinder pakistan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *