Wyłudzali podatek VAT. 61 osób oskarżonych w śledztwie prowadzonym przez ABW

Fot.: pixabay

Aż 61 osób zasiądzie na ławie oskarżonych w sprawie wyłudzania podatku VAT. W śledztwie prowadzonym przez ABW zidentyfikowano członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem metalami. Proceder spowodował straty Skarbu Państwa na kwotę ponad 50 000 000 zł.

Główny wątek śledztwa dotyczył działalności hurtowni wyrobów metalowych z Mikołowa, która od stycznia 2012 r. do września 2015 r., kupowała wyroby metalowe i inne. Poprzez wewnątrzwspólnotowe nabycie, towary na terytorium Polski sprowadzano z 0% stawką VAT. Firmy „słupy”, które zajmowały się procederem, z tytułu dalszego obrotu tym towarem nie odprowadzały należnego podatku VAT.

W ramach śledztwa prowadzonego przez Delegaturę ABW w Katowicach i Prokuraturę Okręgową w Katowicach wykazano, że spółka z Mikołowa nabywała towar dwoma sposobami. Jedną z metod było pozyskiwanie towaru bezpośrednio od firm „słupów”. Drugą drogą nabycia był zakup od innych firm, które przez firmy „słupy” wprowadzały towar na rynek na wcześniejszym etapie obrotu. W ten sposób stwarzano pozory legalności przeprowadzanych transakcji. Następnie spółka dalej sprzedawała towar albo na rynku krajowym z marżą i 23% VAT, albo w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów z 0% VAT.

Działania przedstawicieli mikołowskiej spółki, polegające m.in. na podawaniu nieprawdziwych danych w składanych deklaracjach podatkowych, miały na celu wprowadzenie w błąd urząd skarbowy. W efekcie doprowadzono do wypłacania na rzecz spółki nienależnych zwrotów podatku VAT.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

źródło: ABW

5 thoughts on “Wyłudzali podatek VAT. 61 osób oskarżonych w śledztwie prowadzonym przez ABW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *