Na Śląsku powstanie sieć nowoczesnych laboratoriów medycznych

Fot.: Krystian Maj/KPRM

Rzeczą kluczową jest żebyśmy w Polsce budowali jeden z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia oparty o najnowsze rozwiązania medyczne – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Centrum Badawczo-Wdrożeniowym Silesia LabMed. Już niedługo na Śląsku powstanie sieć nowoczesnych laboratoriów specjalistycznych.

Sieć nowoczesnych laboratoriów specjalistycznych Silesia LabMed

Centrum Badawczo-Wdrożeniowe Silesia LabMed – to projekt, dzięki któremu na Śląsku powstanie sieć nowoczesnych laboratoriów specjalistycznych będących połączeniem istniejącej i nowopowstałej infrastruktury Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Zabrzu.

– Z ogromną dumą mogę obserwować prace, które tutaj się toczą, przy powstaniu tej jednostki medycznej. Śląsk, który słynie z przemysłu, innowacji przemysłowych, jest równie znany na całym świecie z innowacji w medycynie. Rzeczą kluczową jest, żebyśmy w Polsce budowali jeden z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia oparty o najnowsze rozwiązania medyczne. Żebyśmy budowali takie centra wdrożeniowe jak to na Śląsku, w którym mam zaszczyt się znajdować – powiedział Mateusz Morawiecki.

Stworzenie laboratoriów umożliwi prowadzenie innowacyjnych badań, a także produkcję wyrobów medycznych opartych na tkankach i komórkach ludzkich. W jednym z budynków ŚUM powstaje BIO BANK (przechowywalnia tkanek i komórek). Projekt jeszcze nie został oddany do użytku, inwestycja wchodzi w końcową fazę. Jest realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, a jej wartość to 112-115 mln złotych.

Zaplanowane inwestycyjne w ramach projektu

Sieć nowoczesnych laboratoriów specjalistycznych powstanie w Katowicach i Zabrzu (Wydział Lekarski w Katowicach oraz Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu). Projekt swoim zakresem będzie obejmował modernizację i wyposażenie istniejących pomieszczeń laboratoryjnych zlokalizowanych w budynkach SUM przy ul. Jordana 19 w Zabrzu oraz wybudowanie i wyposażenie nowego obiektu w Katowicach-Ligocie przy ul. Medyków 18.

W Zabrzu toczą się prace na potrzeby:

 • Laboratorium Rozwoju Stomatologii,
 • Laboratorium Nanomikroskopii,
 • Zintegrowane Centrum Transferu Danych,
 • Laboratorium Biochemiczne i Biologii Molekularnej,
 • Laboratorium Epidemiologii.

W Katowicach zgodnie z projektem buduje się nowy obiekt z wieloma laboratoriami. Wśród nich znajdują się:

 • Laboratorium Analiz Genetycznych z pracownią cytogenetyczną i pracownią analiz kwasów nukleinowych,
 • Laboratorium Analiz Białek,
 • Bank komórek i tkanek,
 • Laboratorium Hodowli Komórek i Tkanek, Inżynierii i Terapii Komórkowej.

W ramach projektu planuje się również wyposażenie tych laboratoriów w aparaturę badawczą, a także zakup aparatury, żeby utworzyć następujące laboratoria:

 • Laboratorium Immunologiczne;
 • Laboratorium Mikrobiologiczne;
 • Laboratorium Zwierzęcych Modeli Eksperymentalnych.

 Uroczystość odsłonięcia tablicy śp. Kornela Morawieckiego

Premier Mateusz Morawicki przy okazji wizyty na Śląsku odwiedził także leżącą w Małopolsce gminę Alwernię, gdzie wziął udział w odsłonięciu tablicy Kornela Morawieckiego.

– Jestem bardzo wdzięczny, że postanowili Państwo uhonorować mojego ojca w Alwerni w pięknym miejscu. Gdyby mój ojciec był tu z nami, powiedziałby, że ten zaszczyt należy się wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę, o ludzi solidarności. Jestem wdzięczy mieszkańcom, Radzie Miasta za to, że postanowili taki punkt na mapie Alwerni utworzyć. Punkt, który będzie drogowskazem wzmocnionej świadomości narodowej, bo to mojemu ojcu leżało bardzo na sercu – powiedział premier.

Pamiątkowa tablica poświęcona śp. Kornelowi Morawieckiemu znajduje się na ul. Kornela Morawieckiego w m. Źródła.

źródło: KPRM

6 thoughts on “Na Śląsku powstanie sieć nowoczesnych laboratoriów medycznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *